Susitikime su JAV delegacija – dėmesys žydų kultūros paveldui

Data

2022 12 05

Įvertinimas
0
IMG_6866.JPG

Kultūros ministerijoje vykusiame susitikime su JAV delegacijos atstovais aptarti žydų kultūros paveldo išsaugojimo ir aktualizavimo, Holokausto aukų atminimo įprasminimo, istorinės atminties klausimai.

Kultūros viceministrai Rimantas Mikaitis ir Vygintas Gasparavičius šias temas aptarė su JAV Valstybės departamento specialiąja pasiuntine Holokausto klausimais Ellen Germain bei JAV ambasados atstovais.

Svečiai informuoti, kad istoriniame pastate Žemaitijos gatvėje, kuriame prieškariu veikė viešoji „Meficei Haskala“ biblioteka, vėliau – Vilniaus geto biblioteka, planuojama įkurti Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto muziejų. 2023 m. ketinama skelbti rangos darbų viešąjį pirkimą, o darbus baigti 2025 m. Kitų metų rugsėjį visuomenei taip pat planuojama atidaryti Lietuvos žydų kultūros ir tapatybės muziejų buvusioje Tarbut gimnazijoje (Pylimo g. 4A). Šiuo metu vyksta baigiamieji šio pastato renovacijos darbai, jau įrengtos muziejinių vertybių saugyklų ir administracinės patalpos, pradedama įrenginėti nuolatinė ekspozicija.

Visi šie pastatai konceptualiai ir funkciškai bus integruoti į istorinį litvakų kultūros maršrutą Vilniuje: Samuelio Bako muziejų Naugarduko g. – Lietuvos žydų kultūros ir tapatybės muziejų Pylimo g. – Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto muziejų Žemaitijos g. 

Susitikime taip pat aptarti Panerių memorialo Holokausto ir visoms nacizmo aukoms atminti tvarkybos darbai, pasidžiaugta Kauno IX forto muziejaus vykdoma edukacine veikla, nukreipta į žydų kultūros paveldo išsaugojimą, taip pat informuota, kad dėmesys žydų kultūros paveldui skiriamas ir šalies regionuose: sutvarkyta ir visuomenei atverta Telšių ješiva, Kėdainių, Žiežmarių sinagogos, taip pat buvusi Alytaus sinagoga.

JAV atstovai taip pat informuoti apie Vyriausybės priimtą sprendimą „Geros valios kompensacijos už žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą disponavimo fondo“ nuosavybėn perduoti Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus patalpas Vilniuje, Pylimo g. 4. Taip pat šiam fondui bus perduoti dar du sinagogų Kaune bei Panevėžyje kompleksai. Šis nekilnojamasis turtas perduodamas kaip kompensacijos už žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą dalis ir bus naudojamas Lietuvos žydų religiniams, kultūros, švietimo ir mokslo tikslams.

Susitikime pasidžiaugta, kad viena iš projekto „Kaunas 2022“ didelių programų buvo „Atminties biuras“, kuria siekta atgaivinti daugiakultūrę miesto atmintį. Didelę dalį šios programos sudarė projektai, aktualizuojantys žydų (litvakų) istoriją ir palikimą.

Kultūros ministerijos nuotraukoje (iš kairės): kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius, JAV Valstybės departamento specialioji pasiuntinė Holokausto klausimais Ellen Germain, kultūros viceministras Rimantas Mikaitis ir  specialioji pasiuntinė Holokausto klausimais Stacy Davis.