Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą papildė septyni reiškiniai

Data

2021 07 07

Įvertinimas
0
Nematerialaus kultūros paveldo vertybių puoselėtojus sveikina Kultūros ministras Simonas  Kairys. LNKC nuotr. (2).JPG

Šiandien Vilniaus rotušėje surengtos pernai patvirtintų Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių įrašymo į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą iškilmės. Iškilmių dalyvius sveikino ir kultūros ministras Simonas Kairys.

Šventėje pristatytos septynios minėto sąvado vertybės: lietuvininkų dainavimo, šilinių dzūkų grybavimo tradicijos, pintinių juostų pynimas, poledinė bumbinamoji stintų žvejyba, poledinė stintelių žvejyba sukant bobas Lūšių ežere, Lietuvos totorių gastronomija, Žolinės atlaidų šventimas Krekenavoje.

 „Žvelgdamas į septynias vertybes, papildžiusias Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą, matau, kokia įvairi ir margaspalvė yra šiandienos Lietuva, kokie saviti jos regionai. Puoselėti ir išlaikyti tą savitumą yra ir mūsų pareiga, ir uždavinys, ir teisė. Kartu norisi palinkėti, kad iš kiekvienos tradicijos pasiimtume ne tik galimybę turiningai praleisti laisvalaikį, gauti naujų įspūdžių, bet ir pasinaudotume proga atidžiau pažvelgti į nematerialųjį kultūros paveldą. Kad gautume ne tik įspūdžių, bet ir žinių, ne tik smagiai praleistume laiką, bet ir pajustume, kaip per tradicijas į mus teka šimtametė patirtis“, – sakė kultūros ministras S. Kairys.

Paraiškų teikėjams ir vertybių saugotojams buvo įteikti sertifikatai. Kultūros ministras S. Kairys sertifikatus įteikė trijų vertybių – poledinės bumbinamosios stintų žvejybos, Lietuvos totorių gastronominės ir šilinių dzūkų grybavimo tradicijų – saugotojų atstovams.

Penktus metus kuriamas ir plėtojamas nacionalinis Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas yra reikšmingo Kultūros ministerijos (šio sąvado valdytojos), Lietuvos nacionalinio kultūros centro (jo tvarkytojo), šalies kultūros, mokslo įstaigų, savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų, bendruomenių pastangų rezultatas – įrašytos jau 39 vertybės. Ir šalies institucijų, ir tradicijų saugotojų nuveikti darbai prisideda prie augančio nematerialaus kultūros paveldo suvokimo, skatina pagarbą kultūrų įvairovei, žmogaus kūrybingumui ir plečia akiratį.

Lietuvos nacionalinio kultūros centro nuotrauka