Lietuva kyla Pasaulio dosnumo indekse – tai aktualu ir kultūros sričiai

Data

2021 08 04

Įvertinimas
0
Nacionalinio muziejaus LDK valdovų rūmų nuotrauka.jpg

Pagal neseniai atnaujintą labdaros ir paramos tendencijas atskleidžiantį Pasaulio dosnumo indeksą, kurį kas treji metai sudaro tarptautinis fondas „Charities Aid Foundation“, Lietuva šiemet jau patenka į geriausiai vertinamų šalių šimtuką. 2015-aisiais pagal šį indeksą Lietuva buvo 142-oje, 2018 m. – 138-oje, o 2021 m. – 99 vietoje. Sudarant indeksą remiamasi apklausų metu respondentų pateiktais atsakymais apie tai, ar per paskutinį mėnesį jie padėjo nepažįstamiems asmenims, ar skyrė pinigų labdarai ir ar dalyvavo savanoriškoje veikloje.

„Sparti Lietuvos pažanga Pasaulio dosnumo indekse rodo, kad mūsų šalyje vis labiau formuojasi įpratimas skirti paramą ar dalyvauti savanoriškoje veikloje. Indekso kriterijus šiemet atitinka kone kas trečias šalies gyventojas – 28 procentai, prieš trejus metus jų tebuvo 19 procentų“, – teigia kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius

Panašias teigiamas visuomenės požiūrio ir įpročių kaitos tendencijas rodo ir Lietuvos kultūros tarybos užsakymu atliktas tyrimas „Gyventojų dalyvavimas kultūroje ir pasitenkinimas kultūros paslaugomis“ – žmonių, dalyvavusių mecenatystės, labdaringoje, savanorystės, bendruomeninėje veikloje, dalis didėjo nuo 10,1 proc. 2017 m. iki 20,9 proc. 2020-aisiais.

Kultūros viceministro teigimu, toks pokytis labai svarbus kultūros sričiai, kur yra poreikis diversifikuoti gaunamas lėšas, atgaivinant ir mecenavimo tradiciją. „Todėl tarp mūsų prioritetų – ir privataus rėmimo pritraukimo kompetencijų ugdymas, ir būtinybė naudotis naujais įrankiais bei technologijomis“, – sako V. Gasparavičius,  vadovaujantis kultūros ministro sudarytai įsitraukimo į mecenatystę skatinimo darbo grupei.

Darbo grupė  analizuoja galimybes šalies gyventojams prisidėti prie kultūros ir medijų rėmimo fondų finansuojamų projektų, skiriant savo gyventojų pajamų mokesčio dalį. Taip pat peržiūrimos Mecenavimo įstatymo nuostatos, siekiant jo realaus efektyvumo, rengiami kiti siūlymai dėl konkrečių veiksmų didinat visuomenės ir verslo įsitraukimą į kultūros mecenatystę bei mažinant kliūtis įsitraukti į kultūros rėmimą.

Nacionalinio muziejaus LDK valdovų rūmų nuotrauka