Kultūros ministerija siekia paspartinti UNESCO pasaulio paveldo vertybių valdymo planų rengimą

Data

2021 06 01

Įvertinimas
5
UNESCO.png

Birželio 8–9 d. nuotoliniu būdu įvyks aktualus seminaras „Pasaulio paveldas Lietuvoje. Efektyvaus valdymo link“. Renginys skirtas aptarti pasaulio paveldo vietovių valdymo planų ir sistemų kompleksiškumą, naudą siekiant paspartinti jų rengimą Lietuvoje.

Iki šiol nė viena Lietuvos pasaulio paveldo vertybė neturi privalomo valdymo plano. Tai specifinė strateginio valdymo priemonė, skirta konsoliduoti valstybines institucijas, savivaldybes, nevyriausybines organizacijas, bendruomenes bendram vertybės išsaugojimo tikslui, nustatyti priemones jam pasiekti.

Pasak kultūros viceministro Rimanto Mikaičio, šis seminaras bus ypač reikšmingas žingsnis rengiant Nacionalines kultūros paveldo vietovių tvarkymo planų ir sistemų rengimo gaires. „Todėl kviečiu aktyviai registruotis ir dalyvauti seminare ne tik paveldo ekspertus, bet ir kitus šiai temai neabejingus visuomenės atstovus. Visų mūsų dalijimasis savo žiniomis, patirtimi, geraisiais pavyzdžiais lems ir tolesnę kultūros paveldo vietovių ateitį“, – sakė kultūros viceministras R. Mikaitis.

2020 m. kultūros ministro įsakymu patvirtintas Kultūros paveldo išsaugojimo ir aktualizavimo politikos 2020–2024 metų veiksmų planas, kuriame numatyta iki 2024 m. parengti visoms keturioms Lietuvos vertybėms, įrašytoms į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, valdymo planus. 

Birželio 8 d. rengiama tarptautinių užsienio ekspertų paskaitų ir gerosios praktikos atvejų aptarimo sesija. Joje dalyvaus kviestiniai ekspertai iš Italijos (Jane Thompson), Turkijos (prof. Yonca Erkan), Izraelio (prof. Michael Turner ir Jeremie Hoffman), JAV (Donovan Rypkema) ir Norvegijos (Gerd Johanne Valen). Ekspertai aptars UNESCO pasaulio paveldo valdymo reikšmę ir principus, valdymo planų turinio specifiką, įgyvendinimo priemones, Darnaus vystymosi darbotvarkės nuostatų, susijusių su tvariu aplinkos vystymu, istoriniu urbanistiniu kraštovaizdžiu ir kt., integraciją, ryšio su vietos bendruomenėmis ir dalyvaujamojo valdymo svarbą bei kultūros paveldo apsaugos naudą vietos ekonomikai. Šios sesijos transliacija bus vieša ir pasiekiama visiems suinteresuotiesiems. Sesija vyks anglų kalba su sinchroniniu vertinimu į lietuvių kalbą.

Birželio 9 d. vyks darbinė uždara sesija pasaulio paveldo vietovių valdytojams, susijusių valstybės bei savivaldybių institucijų atstovams. 

Seminare tikimasi sukaupti reikalingų žinių ir praktinių patarimų, kurie dar šiemet bus panaudoti rengiant kultūros ministro įsakymu tvirtinamas „Nacionalines kultūros paveldo vietovių valdymo planų ir sistemų rengimo gaires“, kuriomis siekiama įgyvendinti Kultūros paveldo išsaugojimo ir aktualizavimo politikos koncepcijos ir jos įgyvendinimo 2020–2024 metų veiksmų plano nuostatas.

Renginį organizuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija bendradarbiaudama su UNESCO Lietuvos nacionalinės komisijos sekretoriatu.

Renginio programa (lietuvių k.)

Renginio programa (anglų k.)

Registracija į viešą tarptautinių ekspertų sesiją birželio 8 d. Nuoroda į „Zoom“ platformą bus atsiųsta prieš renginį visiems užsiregistravusiesiems.

Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka