Archyvarų bendruomenė švenčia Tarptautinę archyvų dieną

Data

2021 06 09

Įvertinimas
0
archyvai_Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.jpg

Birželio 9-ąją minime Tarptautinę archyvų dieną. Lietuvos archyvarams profesinė šventė šiemet ypatinga – pažymint valstybės archyvų įkūrimo šimtmetį 2021-ieji paskelbti Archyvų metais.

„Kuo labiau žengiame į technologijų ir progreso amžių, tuo dažniau gauname progų įsitikinti, koks svarbus yra archyvų atvirumas ir prieinamumas, taip pat – ir archyvarų kompetencija. Jūsų kasdienis darbas padeda mums nepasiklysti interpretacijų labirintuose, atveria plačius žinojimo horizontus ir iš naujo atverčia istorijos puslapius“, – teigia kultūros ministras Simonas Kairys, sveikindamas archyvarų bendruomenę Tarptautinės archyvų dienos proga ir linkėdamas sėkmės Lietuvai labai reikalingame darbe.

Pasak Lietuvos vyriausiosios archyvarės Kristinos Ramonienės, archyvai – išties unikali vieta. Net ir paprasčiausias palinkėjimas gyventi šiandiena archyvarų pasaulyje tampa daugiaprasmis, nes jis neapsiriboja akimirka, kurią išgyvename šiandien, o aprėpia kur kas platesnį laiko tarpsnį, apimdamas ir praeitį, ir ateitį. Archyvuose kalendoriai skaičiuoja ne metus, o amžius, istorijos žingsnių aidas netyla ištisus dešimtmečius, o istorinės akimirkos atmintin įsirėžia šimtmečiams.

„Saugodami praeities akimirkas ir ateities istoriją, kuri dar tik šiandien kuriama, viskuo dalijamės su dabarties ir ateities kartomis. Dalijamės ne tik faktais, įvykiais, detalėmis – dalijamės prisiminimais ir ateities planais, mintimis, viltimis ir svajonėmis. Sveikinu jus visus, mieli kolegos, su Tarptautine archyvų diena! Būdami šviesos ir  žinių, atminties ir tapatumo pažinimo saugotojai, ir toliau išlikite mūsų valstybės istorijos liudytojais, skleidžiančiais savo žinią Lietuvai ir pasauliui. Nes tik Jūsų dėka archyvai ir tampa ta magiška vieta, kur dabarties akimirką praeitis susitinka su ateitimi“, – tokiais žodžiais į archyvarų bendruomenę profesinės šventės proga kreipiasi Lietuvos vyriausioji archyvarė K. Ramonienė.

Valstybės archyvai nuolat papildomi ir dokumentais, atkeliaujančiais iš užsienio archyvų. O kai kurie dokumentai, Lietuvoje atrasti atsitiktinai, netikėčiausiose vietose, neretai – jau kone visiškai sunykę, tik archyvarų ir restauratorių dėka vėliau tampa pagrindiniais tyrėjų šaltiniais.

Visame pasaulyje minima Tarptautinė archyvų diena – tai puiki proga visuomenei priminti, kad archyvai yra pagrindinis dokumentinio kultūros paveldo ir informacijos šaltinis. Beje, Lietuvos archyvarai šiemet tokių progų jau turėjo ne vieną. Sausį iškilmingai atidarę Archyvų metus, visuomenę jie kvietė į pažintinius žygius, ragino prisijungti prie diskusijų aktualiais klausimais, pristatė intriguojančias parodas Lietuvos miestų ir miestelių viešosiose erdvėse. Nuo šiandienos renginių tempas tik greitės – kad kiekvienas galėtų pasirinkti pagal savo amžių ir pomėgius.

Daugiau informacijos apie planuojamus renginius rasite čia.

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotrauka