header image

Vizualieji menai

Lietuvoje veikia galerijų ir centrų tinklas, apimantis valstybės, savivaldybių, visuomeninių organizacijų (kūrybinių sąjungų ir viešųjų įstaigų), aukštųjų mokyklų ir privačių iniciatyvų įkurtas galerijas. Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau nei 50 galerijų. 1996 m. buvo įkurta Lietuvos meno galerininkų asociacija.

Lietuvos meno galerininkų asociacija nuo 2009 m. Vilniuje organizuoja tarptautinę šiuolaikinio meno mugę „ArtVilnius“.

Pagrindinė šiuolaikinį meną pristatanti institucija Lietuvoje yra Šiuolaikinio meno centras, kurį įsteigė Kultūros ministerija. Šiuolaikinio meno centro tikslas yra atspindėti Lietuvoje egzistuojančius dailės procesus, ugdyti žiūrovo sampratą apie šiuolaikinius meno ir kultūros reiškinius, atskleisti jų ištakas, savitumą, ryšius su pasaulio meno ir kultūros procesais. Vilniaus senamiestyje įsikūręs Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) – viena didžiausių šiuolaikinio meno erdvių Baltijos regione. ŠMC rengia įvairaus pobūdžio šiuolaikinio meno parodas ir renginius, tokiu būdu siekiant praturtinti kultūrinį miesto gyvenimą ir Lietuvos bei tarptautinį šiuolaikinio meno diskursą.

ŠMC kasmet organizuoja tarp 10 ir 15 parodų, taip pat performanso, teorijos, literatūros, kino ir videomeno renginius bei leidybos projektus. Nemažai šios programos dalyvių – kūrėjai iš užsienio. Kas treti metai ŠMC rengia Baltijos trienalę – vieną ambicingiausių Baltijos regiono šiuolaikinio meno renginių, kuris kaskart atsispiria nuo tuo metu aktualių idėjų ir todėl nuolat keičia pavidalą. ŠMC bendradarbiauja su užsienio šalių bienalėmis ir meno erdvėmis pristatydamas jose Lietuvos menininkų kūrybą, ne kartą organizavo Lietuvos paviljoną Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje.

ŠMC skaitykloje galima nemokamai naudotis didžiausiu šiuolaikinio meno leidinių fondu Lietuvoje. Ir skaitykla, ir ŠMC kino salė – patogios erdvės renginiams, organizuojamiems greta parodų, taip pat bendradarbiaujant su įvairiomis iniciatyvomis. Vienintelė nuolatinė ŠMC ekspozicija – „Jurgio Mačiūno Fluxus kabinetas“, kuriame rodoma dalis garsiosios Fluxus meno judėjimo kolekcijos, sukauptos Gilberto ir Lilos Silvermanų.

ŠMC siekia, kad parodos ir renginiai būtų lengvai prieinami, o menininkams bei kitiems meno lauko dalyviams būtų kuriamos vertingos profesinės galimybės. Daugelis čia organizuojamų renginių, ekskursijų ir edukacijos programų yra nemokami, o trečiadieniais nemokamai galima lankyti visas parodas.

Vykdant tarptautinio bendradarbiavimo sutartis, Lietuvos menininkų darbai nuolat pristatomi užsienio šalyse. Lietuvos atstovai nuo 1999 m. dalyvauja tarptautinėje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje. 2019 m. Lietuvos paviljonui skirtas pagrindinis bienalės apdovanojimas – „Auksinis liūtas“. Pagrindinis prizas skirtas operai-performansui „Saulė ir jūra“ (Marina). Kūrinio autorės – Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė ir Lina Lapelytė.

Lietuvos kultūros institutas tikslingai pristato Lietuvos vizualųjį meną užsienio šalyse, didina šios srities kūrėjų ir jų organizacijų galimybes tarptautinėje erdvėje.

Vizualiųjų menų atstovams  Lietuvos kultūros taryba skiria stipendijas. Individuali stipendija skiriama individualiai kūrybinei raiškai skatinti, edukacinė – profesiniam meistriškumui tobulinti – dalyvauti stažuotėse, konferencijose, simpoziumuose ir kitoje veikloje.

Dalinį finansavimą vizualiųjų menų kūrėjams ir jų projektams skiria Lietuvos kultūros taryba.

Elė Ona Vilkienė, Profesionaliosios kūrybos ir tarptautiškumo grupės patarėja
El. paštas: [email protected]
Tel. Nr. +370  608 45 496

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-10-06