header image

Naujasis europinis bauhauzas

2021 m. sausio 18 d. Europos Komisija paskelbė tarpdisciplininę iniciatyvą – Naujasis europinis bauhauzas (angl. New European Bauhaus), kuri yra aplinkos, ekonomikos ir kultūros projektas, sujungiantis dizainą, tvarumą, prieinamumą, įperkamumą ir Europos žaliojo kurso įgyvendinimą.

Naujasis europinis bauhauzas – tai Europos Komisijos siūlymas visoje Europoje susitarti, kaip atrodys mūsų miestai, vadovaujantis pažangiausiais ekologiniais, kultūriniais ir socialinės sanklodos standartais. Naujasis europinis bauhauzas nėra vien tik miestų architektams skirtas iššūkis, o bendras visuomenės uždavinys. Pasak Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen, jei Europos žaliasis kursas turi sielą, ji yra Naujasis europinis bauhauzas, nes šis sukėlė tikrą kūrybingumo sprogimą Europos Sąjungoje. Naujasis europinis bauhauzas – tai vilties projektas.

Europos Komisijos idėja apima teritorijų planavimą, statybą, architektūrą, urbanistiką, ieško sąlyčio taškų tarp estetikos, meno, mokslo, darnaus planavimo, technologijų ir inovacijų, žiedinės ekonomikos. Siūloma, kad šioje ateities vizijoje atsispindėtų novatoriškas požiūris į gyvenimo būdą ir aplinkos kokybę, skatinama žalioji pertvarka ruošiantis pereiti prie klimatui neutralių miestų.

Naujasis europinis bauhauzas propaguoja šias vertybes:

  • tvarumą;
  • bendrystę;
  • estetiką.

NEB iniciatyvos pristatymas

Iniciatyvos organizatoriai sudarė Naujojo europinio bauhauzo maršrutus Europoje. Viename iš jų, kaip svarbi kultūrinė ir architektūrinė stotelė, pasirinktas Kauno miestas. Kviečiame susipažinti su šiais maršrutais: New European Bauhaus Route | European Youth Portal (europa.eu)

2023 metų Naujojo europinio bauhauzo prizų laimėtojai bus paskelbti netrukus. Piniginiais prizais bus apdovanoti 12 laimėtojų! Daugiau informacijos: https://prizes.new-european-bauhaus.eu/home

2021 metais Europos Komisija pristatė Naujojo europinio bauhauzo prizus, kurie skirti pagerbti įvairias iniciatyvas ir projektus, skleidžiančius Naujojo europinio bauhauzo vertybes. Dešimtyje kategorijų prizais buvo apdovanotos pirmosios ir antrosios vietos.

2022 metais kartu su kvietimu teikti paraiškas prizams Europos Komisija paskelbė apie Naujojo europinio bauhauzo festivalį, kuris Briuselyje (ir visoje Europoje) subūrė parodas, meninius performansus, konferencijas ir seminarus Naujojo europinio bauhauzo tema. Festivalį vainikavo Naujojo europinio bauhauzo prizų apdovanojimai. Keturiose kategorijoje buvo apdovanotos pirmosios ir antrosios vietos.

Kategorijoje „Bendrystės jausmo atgaivinimas“ (angl. Regaining a sense of belonging) buvo apdovanotas projektas iš Lietuvos – Genius Loci: urbanizacija ir pilietinė bendruomenė. Šis projektas apima piliečių įsitraukimą ir dalyvavimą planuojant Šančių rajono teritoriją. Projekto metu parengti trys skirtingi Šančių rajono žemėlapiai: atminties, dabarties ir gamtos.

Aktualūs kvietimai teikti paraiškas žinių keitimosi projektams ar finansavimui, susijusiems su Naujuoju europiniu bauhauzu.

Mobilumo stipendijos architektūros, kultūros paveldo, dizaino, mados dizaino, vertimo, muzikos, vizualiųjų menų ir scenos menų srityse. Šios stipendijos yra dalis Naujojo europinio bauhauzo iniciatyvos įgyvendinimo programos.

Laukiama paraiškų iš mados, tekstilės, avalynės, baldų, interjero kūrėjų, taip pat juvelyrų ar papuošalų dizainerių. Tai yra inkubavimo programa skirta naujiems dizaino srities verslams, kuri užtikrina stipendijas iki 20 000 eurų, verslo, technologijų, teisines, autorystės konsultacijas, dalyvavimą parodose ir tinklaveiką. Paraiškų terminas: 2023 m. vasario 22 d. 18 val.

Reda Aleliūnaitė, Profesionaliosios kūrybos ir tarptautiškumo politikos grupės vyriausioji specialistė
El. paštas: [email protected]
Tel. Nr. +370  608 47 654

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-02-10