Trečiasis Niujorko Baltijos šalių kino festivalis keliasi į virtualią erdvę ir pasieks žiūrovus visose JAV

Data

2020 10 01

Įvertinimas
0
1 - THE CASTLE.jpg

Trečiasis Niujorko Baltijos šalių kino festivalis 2020-aisiais sugrįžta atsinaujinusiu virtualiu formatu. Šiemet festivalis žiūrovams siūlo tris skirtingas kino programas. Jos bus pristatytos spalio 15–18 d., spalio 29–lapkričio 1 d., ir lapkričio 12–15 d. Šis naujas virtualus formatas leidžia praplėsti festivalio geografines ribas ir pristatyti naujausius, įdomiausius ir aktualiausius Lietuvos, Latvijos ir Estijos filmus bei virtualius susitikimus su kino kūrėjais ne tik pasaulio kultūros sostinės, Niujorko, žiūrovams, bet ir visiems gero kino mėgėjams visose Jungtinėse Amerikos Valstijose.

„Susiklosčiusi galimybė Baltijos šalių filmams keliauti po visas Jungtines Amerikos Valstijas tik įrodo, kad ne visi šios pandemijos scenarijai yra blogi, – teigia Lietuvos kino centro Filmų sklaidos, informacijos ir paveldo skyriaus vedėja Dovilė Butnoriūtė. – Kinas – bene vienintelė kultūros sritis, taip pasiduodanti virtualumui gerąja prasme, ir mums be galo smagu, kad ši stipri programa ją išbandys – tai nuostabi proga supažindinti su mūsų kinu pačias įvairiausias auditorijas.“

Niujorko Baltijos šalių kino festivalio organizatoriai kviečia JAV žiūrovus pažvelgti į pasaulį Baltijos šalių gyventojų akimis ir kartu patirti visą žmogiškųjų emocijų spektrą, įsikvėpti neprarasti vilties, nepaliauti svajoti ir paversti šį nežinomybės kupiną pandemijos laikotarpį atspirties tašku teigiamiems pokyčiams ateityje.

Kiekvieną iš trijų virtualių šių metų festivalio programų sudaro trys pilnametražiai filmai ir interaktyvūs susitikimai su šių kūrėjais, kurių darbai atspindi geriausius pastarųjų metų Lietuvos, Latvijos ir Estijos kino pasiekimus. Spalio 15–17 d. pirmojoje kino programoje „Juokis iki ašarų“ (angl. „Laugh & Cry“) bus pristatytos trys komedijos. Spalio 29–lapkričio 1 d. rodoma programa„Išsigąsk ir atsikvėpk“ (angl. „Stress & Release“) JAV žiūrovams pasiūlys švęsti Heloviną mėgaujantis „aštriausiais“ Baltijos šalių trileriais. Lapkričio 12–15 d. trečioji programa „Pažvelk į save ir žiūrėk į priekį“ (angl. „Looking Inward & Forward“) taps šių metų virtualaus kino festivalio uždarymo renginiu. Šioje programoje bus pristatyti trys Baltijos šalių favoritai, susirinkę kritikų liaupses ir tarptautinių festivalių apdovanojimus.

Festivalio programoje „Juokis iki ašarų“ Lietuvai atstovauja Lietuvos ir Airijos bendros gamybos filmas „Pilis“ (2020). Tai naujausias talentingos režisierės Linos Lužytės jautrus ir įkvepiantis vaidybinis filmas, kurio premjera šio mėnesio pradžioje įvyko Lietuvoje. Antrojoje „Išsigąsk ir atsikvėpk“ programoje bus pristatytas „Sidabrinės gervės“ apdovanojimus pelniusio režisieriaus Igno Jonyno naujas neo-noir trileris „Nematoma“ (Lietuva / Latvija / Ukraina / Ispanija, 2019). Šioje programoje žiūrovai pamatys dar dvi Lietuvos kino koprodukcijos juostas: estų režisieriaus Vallo Toomla „Apsimetėlius“ (Teesklejad, Estija / Latvija / Lietuva) ir latvių kino kūrėjo Janio Nordso (Jānis Nords) filmą „Pasiutusi meilė“ (Ar putām uz lūpām, Latvija / Lenkija / Lietuva). Baigiamojoje festivalio programoje „Pažvelk į save ir žiūrėk į priekį“ bus pristatomas tarptautinių kritikų įvertinimą pelnęs naujas režisieriaus Romo Zabarausko filmas „Advokatas“ (2020). Šioje festivalio programoje žiūrovai galės pamatyti ir dar vieną lietuvių koprodukcijos darbą – filmą „Olegas“ (Oleg, rež. Juris Kursietis, Latvija / Belgija / Lietuva / Prancūzija, 2019).

„Pagrindiniai šių metų festivalio bruožai yra lankstumas, gebėjimas rasti išeitį iš nuolat kintančios situacijos ir žūtbūtinis judėjimas pirmyn. Nors ir esame atskirti sienomis, tačiau vis dar galime vienas kitą pažinti ir bendrauti, tam padeda menas – ar yra geresnis būdas suprasti, kas žmones priverčia nusišypsoti, kas juos jaudina, kaip jie mato savo ateitį, – sako Niujorko Baltijos šalių kino festivalio programos sudarytoja Jūle Mare Rozīte. – Mes, festivalio organizatoriai, turėjome greitai adaptuotis prie naujų JAV ir pasaulio realijų, norėdami pristatyti jau trečiąjį kasmetį Niujorko Baltijos šalių kino festivalį. Labai didžiuojamės išgryninta, kompaktiška ir stipria šių metų programa, puikiai pristatančia Baltijos šalių dvasią ir kultūrą žiūrovams visose JAV per naujausius ir geriausius Lietuvos, Latvijos ir Estijos filmus. Šiemet kviečiame žiūrovus iš visų šalies kampelių juoktis, išsigąsti, atsipalaiduoti ir pažvelgti į savo vidinį pasaulį per Baltijos šalių gyventojų emocinę prizmę.“

Pagrindinis Trečiojo Niujorko Baltijos šalių kino festivalio partneris – Skandinavijos kultūros centras Niujorke. Festivalio organizatoriai – Lietuvos Respublikos generalinis konsulatas Niujorke, Estijos Respublikos generalinis konsulatas Niujorke, Latvijos konsulatas Niujorke. Renginį finansuoja Lietuvos kino centras, Latvijos nacionalinis kino centras ir Estijos kino institutas. Prie festivalio finansavimo prisideda Lietuvos kultūros institutas, Amerikos latvių asociacija ir „LV–100“.

Festivalio svetainė
Festivalio socialinis tinklas "Instagram"
Festivalio socialinis tinklas "Facebook"

Nuotraukoje – kadras iš filmo „Pilis“