Tel Avivo sinematekoje – pirmoji Romo Zabarausko filmų retrospektyva

Data

2021 10 27

Įvertinimas
0
Director_Romas_Zabarauskas_by_Arcana_Femina15.jpg

Spalio 26 d. Tel Avivo sinematekoje pristatyta „TLVFest“ programa, kurioje – ir lietuviškas akcentas. Šešioliktą kartą rengiamame tarptautiniame LGBT+ filmų festivalyje lapkričio 11–20 įvyks pirmoji režisieriaus Romo Zabarausko filmų retrospektyva. „Ką ir bekalbėti – tas faktas, jog savo kūrybos dešimtmetį galiu švęsti ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje – didžiulė garbė ir svajonių išsipildymas, – džiaugėsi Romas Zabarauskas. – Buvo sunku išlaikyti šią paslaptį, kvietimą gavus dar vasario mėnesį. Pagaliau galiu pasidžiaugti su jumis visais!“

Tel Avivo sinemateka kvies žiūrovus į keturis R. Zabarausko kūrybos seansus, kurie pristatys visą kūrėjo filmografiją. Berlinalėje premjeros sulaukusio trumpametražio „Porno melodrama“ (2011) peržiūrą papildys išsamus pokalbis su režisieriumi. Kūrėjas gyvai pristatys ir savo ilgo metražo filmus: naktinę Vilniaus kultūrą atskleidusį „Streiką“ (2013), autoironišką kelio dramą „Nuo Lietuvos nepabėgsi“ (2016) bei tarptautinę sėkmę pelniusią romantinę dramą „Advokatas“ (2020). Be to, R. Zabarauskui patikėtos „TLVFest“ konkursinės Izraelio trumpametražių programos žiuri nario pareigos.

R. Zabarausko kūryba pasižymi žanrų sinteze, apmąsto skirtingus politinius kontekstus ir nagrinėja politinio veiksmo (ne)įmanomybės temą. „Zabarausko filmai – potencialus LGBT asmenų reprezentacijos atskaitos taškas Lietuvos kine ir kaipo toks kelia susižavėjimą išlikdamas už išskirtinai teigiamos ar neigiamos reprezentacijos ribų“, – taip Skandinavijos leidinio „Lambda Nordica“ (2021) straipsnyje lietuvio kūrybą apibendrina kanadiečių tyrėjas Clinton Glenn.

Naujausias režisieriaus filmas „Advokatas“, pasakojantis lietuvio advokato Mariaus ir siro pabėgėlio Ali jausmų istoriją, atrinktas į daugiau nei trisdešimt kino festivalių, tarp kurių – septynioms atidarymo, uždarymo ar pusiaukėlės ceremonijoms. Lietuviško filmo teises įsigijo aštuoni tarptautiniai platintojai, jau pristatę kūrinį daugelyje pasaulio šalių.

Lapkričio mėnesį „Advokatas“ taps prieinamu ir Prancūzijos žiūrovams – ne tik originalo kalba, bet ir įgarsintas prancūziškai.

R. Zabarausko retrospektyvos pristatymą „TLVFest“ festivalyje remia Lietuvos kino centras.

Arcana Femina nuotraukoje – režisierius R. Zabarauskas