Startavo ketvirtasis Niujorko Baltijos šalių kino festivalis

Data

2021 11 05

Įvertinimas
0
Aktorė Žygimantė Elena Jakštaitė ir režisierius Andrius Blaževičius.jpg

Niujorko centre, Manhatane, pradėtas ketvirtasis Niujorko Baltijos šalių kino festivalis. Lapkričio 3–14 dienomis truksiančiame festivalyje gyvai ir virtualiai bus pristatoma 11 Lietuvos, Latvijos ir Estijos kino kūrėjų pilnametražių, dokumentinių filmų bei vienas televizijos serialas. Iš jų – net trys tarptautinės premjeros, keturios Šiaurės Amerikos, viena Amerikos ir dvi Niujorko premjeros. Šių metų festivalio tema – „Adaptacija ir pasipriešinimas“ – padiktuota pasaulį sukrėtusių įvykių.

Festivalio programoje – keturių mūsų šalies kūrėjų darbai: Andriaus Blaževičiaus trilerį primenanti meilės drama „Bėgikė“, emocionali Marijos Stonytės dokumentika apie kares-savanores „Švelnūs kariai“, Jurgio Matulevičiaus detektyvas „Izaokas“, paženklintas kaltės, keršto, meilės ir sugriautų gyvenimų linijomis, bei festivalio uždarymo filmas – Giedrės Žickytės „Šuolis“ – labiau neįtikėtina už fikciją dokumentinė istorija.

„Džiaugiamės galėdami pristatyti naujus lietuviškus filmus Niujorko ir Jungtinių Amerikos Valstijų auditorijai. Bundančiame iš pandemijos Niujorko kultūriniame gyvenime tai – puiki galimybė pristatyti Lietuvos ir kaimyninių Baltijos šalių kino kūrėjus, kurių darbai sulaukia didelio susidomėjimo ir pripažinimo Europoje. Tikiuosi, kad šis festivalis šiemet ir ateityje sulauks vis didesnio Niujorko auditorijos susidomėjimo“, – sakė į festivalį atvykęs Lietuvos kino centro vadovas Laimonas Ubavičius.

Kino šventė, kurią tradiciškai pristato „Scandinavia House“ Šiaurės šalių centras JAV, šiemet vyks mišriuoju būdu: po metų pertraukos festivalio žiūrovai grįžta į kino sales, tačiau išlaikyta galimybė premjeras stebėti virtualiai. Daugelyje gyvų seansų dalyvaus filmų kūrėjai.

„Nuo mažų dienų mylėjau kiną ir Niujorkas visų pirma siejosi su filmais. Man Niujorkas yra kino sostinė ir turėti galimybę joje rodyti savo filmą, atsakinėti į žiūrovų klausimus, pačiam būnant kino fanu – fantastiškas jausmas. Tikiuosi, po seanso žiūrovai išsineš šį bei tą sau“, –  sakė  filmo „Bėgikė“ režisierius A. Blaževičius.

Juostoje pagrindinį vaidmenį sukūrusi, į kylančių Europos kino žvaigždžių 10-uką patekusi aktorė Žygimantė Elena Jakštaitė taip pat neslėpė džiaugsmo: „Man rodos, dar iki galo nesuprantu fakto, kad esame Niujorke, kad mus pakvietė dalyvauti šiame festivalyje. Stengiuosi gerti į save kiekvieną detalę. Tikriausiai turės praeiti laiko, kol suprasiu, jog viskas vyksta iš tikrųjų – kad žmonės Niujorke eis į filmą, kuriame vaidinu. Tai didžiulė garbė.“

Šiemet kino festivalį Niujorke atidarė Rytų pakrantės premjera – debiutinis estų režisieriaus Lauri Randlos filmas „Goodbye Soviet Union“ („Viso gero, Sovietų Sąjunga“). Žaisminga, nostalgiška, susimąstyti priverčianti komedija pasakoja apie ekscentriškos suomių šeimos nuotykius sovietinės Estijos gyvavimo pabaigoje. Pernai Talino kino festivalyje „Juodosios naktys“ žiūrovų simpatijų prizą pelniusi juosta puikiai atspindi šių metų festivalio temą.

Festivalio programos sudarytoja Jūle Rozite sako, kad pastarieji pora metų visus išmušė iš vėžių ir privertė permąstyti kasdienybę, lūkesčius, ateities planus: „Tačiau tai – ne pirmas kartas šių laikų istorijoje, kai Baltijos šalių gyventojų kasdienybė apverčiama aukštyn kojomis. Manau, gilindamiesi į šias kino istorijas galime šio to pasimokyti.“

Prisitaikymo ir pasipriešinimo tema atsikartoja visoje šių metų programoje. Šiaurės Amerikos premjera A. Blaževičiaus vaidybinis filmas „Bėgikė“ – veržli, dinamiška drama apie meilę ir laisvę. JAV premjeros: „In the Mirror“ („Veidrodyje“) – latvių režisierės Lailos Pakalninos šiuolaikiškai perkurta pasaka apie Snieguolę ir ypatingai keistas kino perlas „Kratt“ – linksma, chaotiška, absurdiškai tamsi estų mito interpretacija. Pirmojo latvių vesterno „Wild East“ („Laukiniai Rytai“) tarptautinė premjera. Niujorko premjeros: bendra Lietuvos, Estijos, Latvijos ir Suomijos juosta – istorinis šnipų trileris „Operacija „O2“ (O2) bei savo vizualumu žadą atimanti J. Matulevičiaus paslaptingos žmogžudystės istorija „Izaokas“ („Isaac“).

Dar viena tarptautinė kino festivalio premjera – televizijos mini serialas „Emilija – Queen of the Press“ („Emilija. Spaudos karalienė“): drama apie įtakingiausią tarpukario Latvijos spaudos ir mados ikoną Emiliją Benjaminš.

Šių metų programoje – ir ypatingos dokumentinės juostos. Šiaurės Amerikos premjera, estų filmas „A Year Full of Drama“ („Metai kupini dramos“) apie moterį, niekada nebuvusią teatre ir priverstą pamatyti visus šalyje pastatytus spektaklius. Tarptautinė latvių filmo „Tree Opera“ („Medžio opera“) premjera apie unikalų operos pastatymą laukiniame Suomijos miške. Šiaurės Amerikos premjera, M. Stonytės dokumentika „Švelnūs kariai“, pasakojanti apie fizinę ir emocinę karinės tarnybos savanorių moterų transformaciją. Ir G. Žickytės „Šuolis“ („The Jump“) – kvapą gniaužianti istorija apie lietuvį jūreivį, Šaltojo karo įkarštyje mėginusį pabėgti iš Sovietų Sąjungos, peršokant į amerikiečių laivą.

Ketvirtąjį Baltijos šalių kino festivalį, vykstantį „Scandinavia House“, nuo 2018 metų organizuoja Lietuvos Respublikos, Estijos Respublikos generaliniai konsulatai Niujorke ir Latvijos nuolatinė atstovybė Jungtinėse Tautose Niujorke. Festivalį palaiko ir remia Lietuvos kino centras, Latvijos nacionalinis filmų centras ir Estijos filmų institutas. Papildomą paramą teikia Lietuvos kultūros institutas, Amerikos latvių asociacija, „LV-100“, „Printful“, PBLA kultūros fondas, Lietuvių fondas ir Latvijos ambasada Vašingtone.

Visa festivalio programa

Eleri Ever nuotraukoje – aktorė Žygimantė Elena Jakštaitė ir režisierius Andrius Blaževičius