Šiandien švenčiama Pasaulinė muzikos diena

Data

2015 10 01

Įvertinimas
1
muzikos diena.jpg

1975 m. UNESCO paskelbė spalio 1-ąją Tarptautine muzikos diena. Vienas iš šios šventės iniciatorių – kompozitorius Dmitrijus Šostakovičius. Šią dieną įvairiose šalyse rengiami geriausių šalies atlikėjų koncertai. Lietuvoje ši diena švenčiama visuomenei pristatant geriausius muzikos atlikėjus ir kūrinius. Šios, visiems muzikams bei muzikos mėgėjams reikšmingos datos proga, Lietuvos muzikų sąjunga jau devynioliktą kartą rengia Lietuvos muzikų šventę Didįjį muzikų paradą. Tradiciškai per šventę bus įteikti 2015 metų Auksinio disko apdovanojimai šių metų laureatams.

Koncertas-maratonas „Didysis muzikų paradas“ – nuo 1997 m. Lietuvos muzikų sąjungos rengiamas didžiausias metų muzikos įvykis, pristatantis tiek geriausius akademinės muzikos atlikėjus, tiek jaunuosius šalies talentus. Jau ketvirtą kartą iš anksčiau renginio dalyvius suburdavusios Nacionalinės filharmonijos scenos Didysis muzikų paradas keliasi į LRT Didžiąją studiją, iš kurios tiesioginę transliaciją nuo 18 val. galės stebėti visi, kurie neabejingi muzikai.

Šių metų koncerte-maratone muzikinį meistriškumą demonstruos per 100 atlikėjų – nuo solistų ir įvairių sudėčių ansamblių iki simfoninio orkestro. Klausytojai ir televizijos žiūrovai išgirs ne tik Lietuvos, bet ir tarptautinę sceną užkariavusius dainininkus (Vytautą Juozapaitį, Ievą Prudnikovaitę, Vladimirą Prudnikovą, Liudą Mikalauską, Sabiną Martinaitytę ir kt.), taip pat tradicinius ir netradicinės sudėties kamerinius ansamblius (akordeonų kvartetą, mušamųjų ansamblį). Džiazo gerbėjus nudžiugins trimitininko Dominyko Vyšniausko ir pianisto Arno Mikalkėno duetas, „Vyšnių trio“ (Petras, Dominykas ir Marija Vyšniauskai) bei pianistas Egidijus Buožis.

Nebus pamiršti ir tradiciniai lietuvių instrumentai kanklės ir birbynė. Taip pat skambės armėnišku duduku atliekamos melodijos. Senosios muzikos gerbėjai turės galimybę išgirsti kamerinio ansamblio „Reversio“ pasirodymą, kur Renesanso ir baroko muzikos skambesį papildo lietuviškųjų birbynių garsai. Šiandien tai vienintelis ansamblis pasaulyje, senąją muziką grojantis autentiškais lietuviškais instrumentais.

Tradiciškai per šventę bus pagerbti ir apdovanoti „Auksinio disko 2015“ laureatai. Šįmet jais tapo Ieva Prudnikovaitė (mecosopranas), Robertas Beinaris (obojus), Šv.Kristoforo kamerinis orkestras (meno vadovas ir dirigentas Donatas Katkus) bei Naujų idėjų kamerinis orkestras (NIKO, meno vadovas ir dirigentas Gediminas Gelgotas). Apdovanojimų teikimo ceremonijos pradžia numatoma 21 valandą, ceremonijoje dalyvaus ir kartu su "Didžiojo muzikų parado" organizatoriais apdovanojimus įteiks kultūros ministras Šarūnas Birutis.