Romų genocido aukos pagerbtos ir dokumentine apybraiža

Data

2020 08 02

Įvertinimas
1
116584747_10217518419167762_9003587317901996452_n.jpg

Šiandien, minint Romų genocido atminimo dieną, Panerių memoriale pagerbtos romų genocido aukos.

Ja siekiama atkreipti dėmesį į skaudžius istorijos faktus, prisidėti prie romų kultūros atvirumo, tarpkultūrinio dialogo bei stereotipų mažinimo. Pernai šią dieną Lietuvos Respublikos Seimas įtraukė į atmintinų dienų sąrašą.

Kaune šiandien taip pat vyks romų bendruomenės inicijuotas projektas – muzikinė pjesė romų genocidui atminti „SAMUDARIPEN. Mergaitė iš vagono“ (režisierius Marius Jampolskis).

1944 metų rugpjūčio 2 dieną Lenkijoje, Aušvico-Birkenau koncentracijos stovykloje, sunaikintas romų lageris ir nužudyta apie 3000 jame kalintų žmonių. Per Antrąjį pasaulinį karą romai, kaip ir žydai, dėl rasistinių paskatų buvo sistemingai nacių persekiojami, žudomi, vežami į koncentracijos ir darbo stovyklas. Iš viso nacių okupacijos metais, įvairių istorikų vertinimu, Lietuvoje nužudyta apie 500 romų, arba maždaug kas trečias Lietuvos romas. Daugiausiai jie žudyti Pravieniškių stovykloje, romų žudynės vyko ir Kauno IX forte, Paneriuose bei kitur.

Tarptautinės organizacijos oficialiai pripažįsta romų genocido Antrojo pasaulinio karo metais faktą ir siekia, kad visose valstybėse romų genocido atminimo diena būtų minima rugpjūčio 2 d.  

Liepos 30 d. Vilniaus geležinkelio stoties pramoginėje erdvėje „Peronas“ vyko dokumentinio filmo „Juodasis paukštis. Romų genocido atmintis“ (autorė ir režisierė Rūta Sinkevičienė) premjera, skirta Romų genocido atminimo dienai. Dokumentinė apybraiža pasakoja apie savitą romų bendruomenę Lietuvoje, kuri visada kūrė savą kultūrą su savomis taisyklėmis ir dėl to likusios visuomenės buvo matoma kaip grėsmė. Filmą sukūrė LRT kūrybinė komanda, jį parėmė Kultūros ministerija. Filmas per LRT televiziją bus rodomas rugpjūčio 3 d. 21.30 val.