PINO būstinėje Ženevoje – Baltijos valstybių 100-mečio minėjimas

Data

2018 09 25

Įvertinimas
1
Kalba minėjime.jpg

Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) būstinėje Ženevoje surengtas Baltijos valstybių 100-mečio paminėjimas.

Minėjime kalbą pasakiusi kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson pažymėjo, kad po Pirmojo pasaulinio karo Estija, Latvija ir Lietuva sumaniai išnaudojo istorijos suteiktą galimybę sugrįžti į Europos žemėlapį.

„Trys Baltijos valstybės kūrė demokratinę visuomenę, laisvąją rinką. Jos ne tik galėjo laisvai naudotis savo kalba ir tradicijomis, bet kartu gerbė ir puoselėjo tautinę įvairovę, stengėsi įnešti kuo didesnį indėlį į Europos ir viso pasaulio politinį, ekonominį, kultūrinį, mokslinį ir technologinį vyksmą“, – minėjime sakė kultūros ministrė.

Pasak ministrės, jau tuo metu Lietuva, Latvija ir Estija įsipareigojo diegti naujoves ir siekti technologijų pažangos. Vienas iš drąsiausių lietuviškų pavyzdžių buvo Lietuvos aviatorių Dariaus ir Girėno transatlantinis skrydis, o latviai ir estai išgarsėjo kurdami fotoaparatus ir teleskopus.

Sveikinimo kalbas Baltijos šalių šimtmečio minėjime taip pat sakė PINO generalinis direktorius Francis Gurry, Latvijos ir Estijos ambasadoriai Šveicarijoje.

Lietuvos žingsniai, kuriant intelektinės nuosavybės apsaugos sistemą, taip pat prasidėjo beveik prieš šimtą metų. 1925 m. buvo priimtas pirmasis Lietuvos istorijoje „Prekių ženklams saugoti įstatymas“, kurį pasirašė Lietuvos Respublikos Prezidentas Aleksandras Stulginskis, o 1928 m. priimtas Išradimų ir patobulinimų apsaugojimo įstatymas, įtvirtinęs pirmųjų Lietuvos patentų oficialų numeravimą ir išdavimą. 1925–1940 m. Lietuva pasirašė dešimt dvišalių sutarčių dėl tarptautinės prekių ženklų apsaugos – su Belgija, Didžiąja Britanija, Italija, JAV, Prancūzija, Sovietų Sąjunga, Švedija, Danija, Portugalija ir Estija. Dabartinė Lietuva intelektinės nuosavybės apsaugos, kaip ir kituose tarptautinio bendradarbiavimo klausimuose, remiasi pamatu, padėtu 1918–1940 metais. PINO nare Lietuva tapo 1992-aisiais.

Baltijos šalių valstybingumo atkūrimo 100-mečio minėjime Lietuvos, Latvijos ir Estijos kultūras pristatė Sauliaus Petreikio vadovaujamas Baltijos šalių atlikėjų kolektyvas, atlikęs muzikinę programa „Trys vėjai“. Renginio svečiai taip pat galėjo susipažinti su Baltijos šalių kulinariniu paveldu. Parodoje „Kūryba ir inovacijos, įkvėptos gamtos“, vyksiančioje visos PINO asamblėjos metu, pristatomi visų trijų šalių inovacijos ir dizainas.