Paryžiaus „Centre Pompidou“ įsigijo du Deimanto Narkevičiaus kūrinius

Data

2020 11 03

Įvertinimas
0
D Narkevičius (foto Visvaldas Morkevičius).jpg

Didžiausias Europos modernaus meno muziejus „Centre Pompidou“ įsigijo du skulptoriaus ir kino kūrėjo Deimanto Narkevičiaus darbus – „Kartą XX amžiuje“ (2004) bei „Dėmės ir įbrėžimai“ (2017). Prestižinės meno institucijos vadovų dėmesį patraukė ir lietuvių menininko kūrybą į jų viešąją kolekciją įtraukti paskatino Lietuvos istorijai svarbūs įvykiai – komunizmo ir jo monumentų griūtis bei atsinaujinusi šių temų reikšmė dabartiniame Vakarų pasaulio politiniame peizaže.

D. Narkevičius – vienas pirmųjų Lietuvos menininkų, kuris savo kūryboje dar dešimtajame dešimtmetyje atsigręžė į nevienprasmišką utopinės visuomenės palikimą, trauminę tarybinę modernizaciją, jos santykį su pasauliniu modernizmu. 2004 metų video kūrinyje „Kartą XX amžiuje“ manipuliuojama vaizdinė medžiaga nurodo į tragišką vis pasikartojančios istorijos cikliškumą.

3D video-instaliacijoje „Dėmės ir įbrėžimai“, apdovanotoje didžiuoju Oberhauzeno trumpametražio kino festivalio prizu, kino juostos medžiaga tampa neatsiejama nuo vaizdų, kuriuos ji talpina. Skaitmeniškai skenuotas failas – tai ir atvaizdas, ir chemiškai išryškintos juostos paviršius. Šis dvilypumas tapo paskata menininkui sukurti tai, ką jis vadina „stereoskopine skulptūrine iliuzija“. 1971 metų gruodį to meto muzikinio pogrindžio atstovai ir Vilniaus meno instituto studentai bendromis jėgomis pastatė roko operą „Jėzus Kristus – superžvaigždė“. Šios nebylios ir nespalvotos medžiagos skaitmenizacija ir 3D projekcija – būdas įsivaizduoti prieštaringą, nevienalytį laiką. Studentų politiniai siekiai susipina su bendrai išgyvenama euforija griežto informacijos reguliavimo bei tildymo laikotarpiu. Šis darbas buvo sukurtas ir pirmiausia pristatytas autorinėje D. Narkevičiaus parodoje Lietuvos nacionalinėje dailės galerijoje 2018 metais.

Šiuo metu menininkas kuria naują 3D pilnametražį vaidybinį filmą, kuriame atsigręžiama į Lietuvos tautosakos klodus ir XIX amžiaus žmogaus požiūrį į gyvenimą bei mirtį. Filmavimo darbai jau įvyko šių metų vasarą. Pagrindinius vaidmenis sukūrė aktoriai Laima Akstinaitė, Greta Petrovskytė, Saulius Bareikis ir Valentinas Krulikovskis. Filmą pasaulio ir Lietuvos auditorijoms planuojama pristatyti 2022 metais.

D. Narkevičius 2008 metais apdovanotas Vincento Van Gogo Europos menininko ir Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premijomis. Kūrėjo darbai pristatyti 25-iose tarptautinėse meno bienalėse, tarp jų: Venecijos, San Paulo, Stambulo, Kvandžu, Miunsterio skulptūros projektai. Menininkas yra surengęs 40 autorinių parodų tarptautinės svarbos meno institucijose. D. Narkevičiaus darbai eksponuoti beveik 300 parodų ir 50 tarptautinių kino festivalių. Lietuvių kūrėjo darbų yra įsigijusios ir eksponavusios kelios dešimtys meno institucijų bei privačių kolekcininkų: MoMA Niujorke, Tate Modern Londone, Nacionalinis Reina Sofija muziejus Madride, Prancūzijos Nacionalinė kolekcija, Modernaus meno muziejus Varšuvoje, Louisiana modernaus meno muziejus Humlebaeke, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus Vilniuje.

Visvaldo Morkevičiaus nuotrauka