Maskvoje – lietuviški peizažai

Data

2020 09 14

Įvertinimas
2
2020-09-08_11-17-35.png

Rugsėjo 17 d. Lietuvos Respublikos ambasadoje Maskvoje atidaroma rusų menininko Sergejaus Safonovo tapybos paroda „Žingsnis teisinga kryptimi“, kurioje eksponuojami dailininko darbai, skirti Lietuvai.

Pirmą kartą Lietuvoje, Tytuvėnuose, maskvietis S. Safonovas atsidūrė 1982 m. mokydamasis trečiame dailės mokyklos kurse ir paskatintas savo mokytojos Jelenos Afanasjevos, turėjusios Lietuvoje daug draugų. Nuo 1991-ųjų dailininkas ėmė Žemaitijoje lankytis kasmet: pamilo Lietuvos peizažą, susidraugavo su vietiniais gyventojais. Prieš metus menininko lietuvišką istoriją papasakojo LRT televizijos laida „Rusų gatvė“.

Parodos pavadinimui S. Safonovas pasirinko poeto Josifo Brodskio žodžius apie Lietuvą („Žingsnis teisinga kryptimi“), kurie atskleidžia ir jo paties pojūtį. Nemažai keliavęs ir matęs įspūdingiausių kraštų – nuo Baikalo iki Dagestano ir Vidurinės Azijos, savo „maldos kelionei“ kūrėjas vis dėlto pasirinko Lietuvą. Tytuvėnai – pagrindinis maskviečio dailininko įkvėpimo šaltinis ir tapybos objektas: liepai ir rugpjūčiui būdinga miestuko, jo apylinkių spalvinė gama, neišranki kaimo namų architektūra, miškai ir ežerai. Tarp darbų galima pamatyti ir Kelmės, Šiluvos, Trakų, taip pat pajūrio peizažų.

S. Safonovas – Maskvos dailininkų sąjungos narys, vienas iš galerijos „Kovcheg“ steigėjų, nuolat atstovaujantis jai šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius“. Ši galerija išsiskiria tuo, kad pristato ne tik šiuolaikinius menininkus, bet ir rengia retrospektyvias dailės parodas. 2018 m. galerijos trisdešimtmetis buvo pažymėtas A. Puškino dailės muziejaus kolekcijų skyriuje. Galerija „Kovcheg“ Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejui ir Trakų istorijos muziejui yra neatlygintinai padovanojusi grafikos darbų, susijusių su Lietuva.

Nuotraukoje – Sergejaus Safonovo paveikslas „Kelias į Radviliškį“, 2007 m.