Lietuvos kultūros ir meno taryba kadenciją baigė laišku Premjerui dėl Valstybės šimtmečio
Data
2015 09 18
Įvertinimas

Rugsėjo 17 d. Lietuvos kultūros ir meno taryba (toliau Taryba) rinkosi į paskutinį šios kadencijos tarybos posėdį ir su kultūros ministru aptarė svarbiausius klausimus, kurie neramina kultūros bendruomenę. Šarūnas Birutis dėkodamas Tarybai už darbą ir rekomendacijas kultūros politikos klausimais, aptarė ir artimiausias temas, kurios bus aktualios naujos kadencijos Tarybai.
Svarbiausias ir didžiausią Kultūros ir meno tarybai bei ministrui nerimą keliantis klausimas - Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio paminėjimas. Taryba, veikianti patariamuoju balsu prie LR kultūros ministerijos sprendžiant kultūros politikos formavimo ir jos įgyvendinimo klausimus, paskutiniame šios sudėties Tarybos posėdyje nusprendė paviešinti laišką Vyriausybės vadovui ir įspėti, kad nebūtų padaryta viena didžiausių klaidų Nepriklausomos Lietuvos istorijoje.
“Taryba prašo LR Vyriausybės atkreipti ypatingą dėmesį į Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio paminėjimo svarbą ir atrinktiems projektams numatyti bei aiškiai suformuluoti atskirą finansavimo modelį, kad Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį pasitiktume ne laukimu ir gražiai formuluotais nutarimais, o galėdami įgyvendinti savo kūrybinius sumanymus ir palikti tvarius darbus ateinančioms kartoms”, - teigiama Tarybos laiške Ministrui Pirmininkui.
Pasak Tarybos narių, taip norima priminti, kad netinkamas valstybės aukščiausių pareigūnų požiūris į svarbiausią Lietuvos šventę gali padaryti neatitaisomos žalos.
Tarybos narių teigimu, kultūros ir meno kūrėjai aplink save buria bendruomenes, įtakoja jos elgesį ir yra reikalingi stiprinant šalies identitetą ir imunitetą. Jų nuomone, geopolitiniai įvykiai atskleidė dar prieš dvi dešimtis metų nepradėtų darbų padarinius. Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Valentinas Sventickas sako, kad kultūros žmones gąsdina visuomenės abejingumas, emigracija ir aukščiausių valstybės pareigūnų požiūris į kultūrą bei šalyje vykstančius pokyčius.
“Tokių didingų žmonių kaip Justino Marcinkevičiaus, Jono Avyžiaus, Kazio Sajos kalbos apie kultūros reikšmę visuomenės ir valstybės raidai dabar vadinamos “paukštelių čiulbėjimu” . Nuolat sakoma, kad kultūra gali palaukti, visada atsiranda vis svarbesnių dalykų, tačiau ar tai nepražūtinga? Paskutinės savo kadencijos pabaigoje Valdas Adamkus prabilo apie tai, kad visuomenė serga ir kad čia galime padėti mes, kuriantieji. Kultūros lauke yra išminties, patirčių ir įvairaus pažinimo žmonių, kurie būtų naudingi” , - posėdyje sakė V. Sventickas ir padėkojo kultūros ministrui, kad jis nuolat kartoja, jog “valstybė prasideda nuo kultūros”, ir įvairių lygių susitikimuose primena apie kultūros bei meno svarbą valstybės gyvenime.
Lietuvos kultūros ir meno tarybos nariai:
Raimundas Balza – Šiaulių ,,Aušros“ muziejaus direktorius;
Gintautas Blažiūnas – Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas;
Zita Bružaitė – Lietuvos kompozitorių sąjungos pirmininkė;
Antanas Gailius – poetas, vertėjas;
Vilma Griškevičienė – asociacijos ,,Kultūros savivaldos kolegija“ kanclerė;
Giedrė Jankevičiūtė – Vilniaus dailės akademijos profesorė, dailės istorikė;
Alina Jaskūnienė – Birštono viešosios bibliotekos direktorė;
Audrius Klimas – Vilniaus dailės akademijos rektorius;
Gintautas Mažeikis – Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, filosofas;
Edita Utarienė – Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkė;
Jonas Rudzinskas – Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacijos pirmininkas;
Rūta Stanevičiūtė-Kelmickienė – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentė;
Jonas Staselis – Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas, Tarybos pirmininkas;
Linas Vildžiūnas - kino kritikas;
Eimutis Valentinas Sventickas – Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, rašytojas, literatūros kritikas.
Naujos sudėties Tarybą tvirtins ministras. Planuojama, kad ji į pirmąjį posėdį rinksis spalio mėnesį.