Lietuvių menininkų performansai – po restauracijos atidarytame šiuolaikinio meno muziejuje Suomijoje

Data

2022 04 14

Įvertinimas
0
ars.jpg

Helsinkyje esančiame Suomijos nacionalinio šiuolaikinio meno muziejuje KIASMA po renovacijos atidaryta paroda ARS22, kurioje kviestiniai meno pasaulio svečiai bei žiniasklaidos atstovai iš užsienio ir Suomijos galėjo išvysti jaunųjų lietuvių kūrėjų Mildos Januševičiūtės, Mišos Skalskio ir Pauliaus Janušonio performansą „Liudmila“.  

Šis performansas yra ne vienintelis Lietuvos menininkų indėlis į šią pasaulinės reikšmės šiuolaikinio meno parodą. Parodos kulminacija rugpjūtį taps didžiulės sėkmės ir susidomėjimo sulaukusi  „Saulė ir jūra“ –  tai 2019 m. Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje pagrindiniu apdovanojimu įvertinta lietuvių kūrėjų opera-performansas.  Po pandeminės pertraukos po įvairias šalis keliaujanti ir ypač pozityviai Europos ir JAV žiūrovų sutinkama Rugilės Barzdžiukaitės, Vaivos Grainytės ir Linos Lapelytės opera pagaliau bus pristatyta ir Suomijoje. 

Performansas bus rodomas tris savaites iš eilės nuo rugpjūčio 10 d., tad jį pamatyti galės daugybė žiūrovų.

„Būti atrinktiems į tokio aukšto lygio tarptautinės parodos-festivalio programą Suomijos nacionaliniame šiuolaikinio meno muziejuje KIASMA yra didelė garbė. Žinoma, lietuvių opera-performansas „Saulė ir jūra“ yra vienas iš svarbiausių šios parodos akcentų. ARS22 parodos atidaryme dalyvavo apie tūkstantį tarptautinės ir Suomijos meno bendruomenės atstovų, tad nemažai aplodismentų pelnė atidarymo programoje pristatytas lietuvių performansas „Liudmila“. Lietuvių šiuolaikiniam menui šiame renginyje skirta itin daug dėmesio, turint mintyse didžiulį pasaulinį konkurencingumą“, – sako Liana Ruokytė-Jonsson, LR kultūros atašė Švedijoje, Suomijoje ir Danijoje.

ARS22 – jau dešimtoji iš šio tarptautinių šiuolaikinio meno parodų ciklo. Pirmoji paroda Helsinkyje įvyko 1961 m. ARS22 pritraukia ir pristato patraukliausius šios dienos menininkus iš viso pasaulio, tarp kurių ir neseniai Kaune viešėjusi Marina Abramovič. Per visus KIASMA muziejaus pastato aukštus besidriekianti paroda visapusiškai atspindi naujausias žymiausio tarptautinio šiuolaikinio meno tendencijas. Parodoje yra ir kūrinių, užsakytų specialiai ARS22 parodai – tai nauji menininkų D. Harding, Eva Kot’átková, Frida Orupabo, Alexandra Bachzetsis bei Alex Baczynski-Jenkins darbai. Parodą ARS22 kuravo KIASMA muziejaus direktorius Leevi Haapala bei João Laia su visa šio muziejaus kuratorių komanda. 

KIASMA yra žymiausias Suomijoje šiuolaikinio meno muziejus, pristatantis tiek vietinius, tiek plačiai pasaulyje pripažintus kūrinius. Muziejus veikia kaip Suomijos nacionalinės galerijos dalis. Daugiau informacijos apie ARS22 parodą, kuri tęsis iki spalio 16 d. https://kiasma.fi/en/exhibitions/ars22/.

Lietuvių menininkų performansų pristatymą remia Lietuvos kultūros institutas ir LR ambasada Suomijoje.