Kultūros viceministro Arno Neverausko vizitas Berlyno kino festivalyje

Data

2016 02 15

Įvertinimas
1
Berlinalė Neverauskas.JPG

Vasario 13–15 dienomis didžiausiame Vokietijoje ir viename didžiausių pasaulyje kino festivalių – 66-ajame Tarptautiniame Berlyno kino festivalyje lankosi Lietuvos kultūros viceministras Arnas Neverauskas. Lydimas Lietuvos kino centro atstovų ir LR kultūros atašė Vokietijoje Gabrielės Žaidytės,  kultūros viceministras aplankė kino festivalio „Berlinalė“ kino mugės „European Film Market“ pagrindinį paviljoną „Martin-Gropius-Bau“, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Izraelio, Ukrainos, Gruzijos ir Lietuvos stendus festivalio parodų paviljone.

Lietuvos stende kultūros viceministras susitiko su keliais Lietuvos kino industrijos atstovais, kurie aktyviai dirba įgyvendinant pelno mokesčio lengvatos projektus ir sudaro palankias filmų gamybos sąlygas Lietuvos ir užsienio filmų gamintojams, norintiems filmuoti mūsų šalyje.  

Vasario 14 d. A. Neverauskas dalyvavo vienoje svarbiausių festivalio programų „Panorama“ pristatomo režisieriaus Manto Kvedaravičiaus dokumentinio filmo „Mariupolis“ pasaulinėje premjeroje, susitiko su filmo kūrybine komanda.  Vakare Lietuvos kultūros viceministras kartu su Latvijos ir Estijos kultūros ministrais dalyvavo bendrame Lietuvos, Latvijos ir Estijos vakare.

Paskutinę vizito dieną, pirmadienį, A. Neverauskas lankosi Žydų muziejuje ir Lietuvos Respublikos ambasadoje Berlyne,  dalyvauja Lietuvos mokestinės lengvatos pristatyme Berlyno koprodukcijos mugės dalyviams.

Jau 66-oji Berlinalė į Vokietijos sostinę vėl sutraukė pasaulio kino žvaigždes, kino industrijos atstovus, žurnalistus,  kino kritikus ir entuziastingą tarptautinę kino gerbėjų auditoriją. Nors ne kasmet Berlinalėje pristatomas lietuviškas kinas, 66-ojo festivalio ekranuose rodomi net du filmai, susiję su lietuvių kinu. Režisieriaus Manto Kvedaravičiaus filmą „Mariupolis“ sukūrė tarptautinė lietuvių, ukrainiečių, vokiečių ir prancūzų komanda. „Mariupolis” – filmas–esė apie industrinį uostamiestį Ukrainoje, Donecko srityje. Seniau ten gyveno graikai. Dabar kasdienybę Mariupolyje įrėmina nuolatinis karo laukimas, jo buvimas šalia. „Vakar bombų negirdėjau, tik sprogimų atšvaitai debesyse matėsi per mano langą”, – sako filme smuikininkė. „Nemačiau sprogimų, dirbau sode”, – jai antrina Mariupolio akordeonistas. Filmas dedikuotas Mariupolio poetams ir batsiuviams, o Berlinalės rengėjai M. Kvedaravičiaus filmą vadina vizualiai išraiškinga pagarbos duokle į krizę panirusiam miestui.

Tai jau antrasis režisieriaus ir kultūros antropologo M. Kvedaravičiaus filmas, pristatomas Berlinalėje – 2011 m. šiame festivalyje pristatytas debiutinis jo filmas „Barzakh”, pasakojantis apie Čečėnijoje dingusius žmones.

Kitu lietuvišku akcentu Berlinalėje taps filmas „Nakom”, kurio montažo režisierius yra lietuvių kilmės amerikietis Tomas Vengris. Tai bendras JAV ir Ganos gamybos projektas. Lietuviškų šaknų turintis ir Amerikoje gyvenantis Tomas Vengris yra keturių trumpo metro filmų režisierius, lietuviškai kino auditorijai pažįstamas kaip 2012 metais „Kino pavasaryje“ rodyto filmo „Kalifornija“ režisierius.

66–asis Tarptautinis Berlyno kino festivalis vyksta vasario 11–21 dienomis. Šių metų Berlinalės programoje bus parodyta per 400 įvairių žanrų filmų, daugelis iš jų – pasaulinės ir europinės premjeros.