Kultūros ministrė: intelektinė nuosavybė – Lietuvos prioritetų sąraše

Data

2018 09 25

Įvertinimas
2
nuotrauka.jpg

Lietuvos kultūros ministerija ir Pasaulinė intelektinės nuosavybės organizacija (PINO) įgyvendins bendrą projektą, kuriuo siekiama didinti gretutinių teisių ir autorių teisių apsaugą skaitmeninėje erdvėje bei ugdyti visuomenės sąmoningumą. Dėl šio projekto buvo sutarta šiandien Ženevoje įvykusiame kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson ir PINO generalinio direktoriaus Francis‘o Gurry susitikime.

„Kultūros ministerija stiprina savo vaidmenį autorių teisių bei gretutinių teisių srityje ir koordinuoja jų apsaugą. Tinkamai saugodami intelektinę nuosavybę, šviesdami visuomenę ir sudarydami legalias prieigas, tikimės sumažinti plačiai paplitusį piratavimą internete, – sako kultūros ministrė. – Visuomenės pagarba intelektinei nuosavybei yra svarbi inovatyvios ekonomikos sąlyga“.

Pasak ministrės L. Ruokytės-Jonsson, Lietuva numato imtis kompleksinių priemonių kuo plačiau informuojant ir šviečiant gyventojus apie intelektinę nuosavybę ir jos apsaugą skaitmeninėje erdvėje.

Susitikime buvo konstatuota, kad Lietuva, turinti didelį potencialą įvairiose srityse diegti kūrybiškumą ir inovacijas, gali tikėtis visapusiškos PINO pagalbos reformuojant intelektinės nuosavybės sistemą.

Teisėtas kūrybinės veiklos rezultatų panaudojimas įvairiais būdais ir priemonėmis sudaro sąlygas teisių turėtojams gauti tinkamą atlygį, kuris užtikrina tolesnes investicijas į kūrybą ir jos rezultatų sklaidą. Tokiu būdu skatinama ne tik kultūros įvairovė, bet ir kūrybinių industrijų plėtra. Todėl tiek meno kūrėjams (autoriams ir atlikėjams), tiek kūrybinių industrijų (fonogramų ir audiovizualinių kūrinių gamintojams bei leidėjams) labai svarbu, kad jų turimos intelektinės nuosavybės teisės būtų saugomos ir ginamos pačiais efektyviausiais būdais.

Būsimo projekto tikslai ir galimos priemonės taip pat buvo aptarti kultūros viceministro Gyčio Andrulionio susitikime su PINO Pereinamosios ekonomikos ir išsivysčiusių šalių departamento direktoriumi Michalu Svantneriu bei kitų departamentų vadovais. Kartu buvo aptartos nacionalinės intelektinės nuosavybės strategijos, geresnio šios srities koordinavimo, teisėjų, dirbančių intelektinės nuosavybės srityje, kvalifikacijos kėlimo, taip pat ir visuomenės informavimo temos.