Kultūros ministras M. Kvietkauskas Niujorke diskutavo apie daugiakultūriškumo iššūkius Lietuvoje

Data

2019 09 06

Įvertinimas
2
IMG_1244.jpg

JAV viešintis kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas apsilankė Niujorko viešojoje bibliotekoje, kur susitiko su jos viceprezidentu George‘u Mihaltsesu, Slavų ir Rytų Europos kolekcijų kuratoriumi Bogdanu Horbalu. Kultūros ministras taip pat susitiko su Niujorko YIVO žydų mokslinių tyrimų instituto vykdomuoju direktoriumi Jonathanu Brentu, dalyvavo pirmą kartą Niujorke ir Čikagoje rengiamų Litvakų dienų diskusijoje „Daugiakultūriškumo iššūkiai šiuolaikinėje Lietuvoje“.

Apie 200 klausytojų sutraukusį renginį pradėjo rašytojas, Jeilio universiteto profesorius emeritas Tomas Venclova. Savo įvadiniame pasisakyme jis kėlė klausimus apie daugiakultūriškumo galimybes, taip pat politinių, istorinių, religinių, socialinių, ekonominių, psichologinių prielaidų nulemtą neapykantos ilgalaikiškumą.

Ministras M. Kvietkauskas padėkojo YIVO institutui ir jo vadovui už bendradarbiavimą įvairiose srityse vykdant jidiš kultūros tyrimus, už Lietuvos žydų paveldo atradimus, kurie svarbūs mūsų mentalitetui, identitetui ir visuomenės raidai. Kultūros ministras kalbėjo apie asmeninių autentiškų patirčių, susitikimų, pasakojimų svarbą keičiant asmens  mąstymą, supratimą, plečiant suvokimą, pasakojo, kaip pats išgyveno kismą nuo visiškos žinių apie žydų istoriją, paveldą, Holokaustą stokos iki  Lietuvoje egzistavusio turtingo daugiakultūrio tinklo pajautimo ir supratimo. 

„Atsirado susijungimo su kitų žmonių gyvenimais, istorijomis jausmas. Literatūra ir akademiniai tyrimai atvedė į susitikimus, pokalbius, prisiminimų pasakojimus, kurie pakeitė mano mąstymą. Džiaugiuosi, kad Lietuvos viešojoje erdvėje aiškiai juntamas švietimo poveikis, matome pozityvų jo rezultatą – besikeičiantį jaunimo mąstymą. Tai įrodo neseniai vykę prezidento rinkimai, kuriuose buvo aktyvūs jaunieji rinkėjai. Jie pasirinko provakarietiškus, demokratiškus politikus. Tai mūsų besikeičiančio švietimo, viešojo diskurso rezultatas“, – pažymėjo kultūros ministras M. Kvietkauskas.

Niujorke kultūros ministras lankysis Žydų muziejuje, avangardinio kino archyve – Jono Meko „Anthology Film Archives“, Niujorko miesto kultūros departamente, susitiks su Niujorke gyvenančiais menininkais, Susivienijimo lietuvių Amerikoje ir Tautos fondo atstovais, dalyvaus išeivijos menininko Vytauto Igno parodos, skirtos jo 95-osioms gimimo metinėms, atidaryme.

Rugsėjo 7 d. ministras M. Kvietkauskas išvyksta į Čikagą, kur toliau tęs savo vizitą.