Kompozitorius Arturas Bumšteinas Viduržemio jūros pakrantėje rašo Jonui Mekui skirtą kūrinį

Data

2021 07 16

Įvertinimas
0
Bumsteinas.jpg

Cassis miestelyje Prancūzijoje, legendinėje rezidencijoje „The Camargo Foundation“, gyvena ir dirba kompozitorius, garso menininkas Arturas Bumšteinas. Čia jis kuria Jono Meko filmų garso takelių įkvėptą kūrinį „More Music for Jonas“ (liet. „Daugiau muzikos Jonui“). Šis projektas – J. Meko šimtmečio programos Prancūzijoje dalis. 

Liepos pradžioje į Cassis iš Lietuvos atvykęs garso menininkas A. Bumšteinas sako: „Jaučiuosi ypatingai būdamas toje pačioje vietoje, kurioje Jonas Mekas filmavo, įrašinėjo garsus. Man labai įdomu pasitelkti tuos garsus ir savo kūriniu sukurti savotišką laiko kilpą. Jonas Mekas man padovanojo dovaną – savo kiną, o aš savo kūriniu irgi norėčiau padovanoti jam dovaną, apgyvendindamas jo filmus naujame muzikiniame audinyje.“ A. Bumšteinas, bendradarbiaudamas su Nacionaliniu muzikinės kūrybos centru Marselyje, dirbs su muzikos atlikėjais iš Marselio. „Tai tarsi netiesioginis mano ir Jono Meko kūrybinis bendradarbiavimas. Nuostabu, kad tai vyksta čia ir dabar“, – priduria A. Bumšteinas. 

Nuo 1971 metų Cassis miestelyje Viduržemio jūros pakrantėje veikiantis fondas „The Camargo Foundation“ vykdo tarptautinę rezidencijų programą, skirtą menininkams, tyrėjams ir mąstytojams, skatina kūrybiškumą bei eksperimentavimą. Fondą įkūrė amerikiečių menininkas ir filantropas Jerome‘as Hillas (1905–1972) – eksperimentinio kino tėvo, filmininko J. Meko bičiulis ir bendramintis. 7-ajame ir 8-ajame dešimtmečiuose J. Mekas dažnai svečiuodavosi šioje vietoje, čia sukūrė ne vieną filmą, žinomiausi iš jų – „Cassis“ (1966) ir „Notes for Jerome“ (1978), nufilmuoti pro „The Camargo Foundation“ langus. 

J. Meko šimtmečiui skirtoje programoje Prancūzijoje numatytos filmų retrospektyvos įvairiuose šios šalies miestuose, paroda, J. Meko poezijai skirti renginiai. A. Bumšteino kūrinys „More Music for Jonas“ bus viešai pristatytas Prancūzijoje kitais metais. 

Rezidencija įgyvendinta bendradarbiaujant „The Camargo Foundation“, Lietuvos kultūros atašė Prancūzijoje ir Nacionalinės muzikinės kūrybos centrui (GMEM) Marselyje. A. Bumšteino rezidenciją ir naujo darbo sukūrimą remia Prancūzijos kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros institutas.