Justės Janulytės „Apnea“ premjera Miunchene ir Viurcburge

Data

2021 06 15

Įvertinimas
0
Justė Janulytė.jpg

Lietuvos kultūros sezono Bavarijoje birželis skiriamas Lietuvos šiuolaikinei muzikai – birželio 16 d. Viurcburgo rezidencijoje Kaizerio salėje, birželio 17 d. – Miuncheno Princo regento teatre Clemenso Schuldto diriguojamas Miuncheno kamerinis orkestras atliks Justės Janulytės kūrinį orkestrui „Apnea“, sukurtą fondo musica femina münchen užsakymu.

„Apnea“ parašytas per pandemiją, kurios metu kompozitorė iš naujo atrado kvėpavimo reikšmę: „Tam didžia dalimi įkvėpė mintis apie panirimą į vandenį, kūno ribas išplečiantį ekstatišką veiksmą. Vanduo ir oras yra svarbiausi mūsų būties ir išgyvenimo elementai.“

Kūrinio atlikimo metu publikos laukia kvapą gniaužiantis eksperimentas – styginių orkestro penkiolikos minučių griežimas be jokios cezūros, muzikantus ir klausytojus vedantis egzistencinės odisėjos keliais.

Miuncheno kamerinio orkestro dirigentas Clemensas Schuldtas po pirmosios repeticijos J. Janulytės kūrinį apibūdino kaip kone įsiurbiantį, beveik hipnotišką. „Jis atsiranda iš tylos, į ją ir vėl sugrįžta, o intervale tarp jų – iš pradžių menkos, vėliau didžiulės, iš pradžių raibuliuojančios, vėliau putojančios bangos. Man nuostabiausia tai, kad kompozitorė apsieina tik su viena instrumentų grupe ir taip, kone iki tobulumo apribojusi priemones, sukuria neįtikėtinai asociatyvią muziką“, – teigė dirigentas.  

Seniausio Vokietijoje W. A. Mozarto festivalio, šiemet švenčiančio šimtmetį, programos 16 dienos koncerte J. Janulytės „Apnea“ skambės kartu su pianisto Francesco Piemontesi ir Miuncheno kamerinio orkestro atliekamais W. A. Mozarto koncertu fortepijonui C-dur KV 503 ir Prahos simfonija. Birželio 17 d. koncertą Miunchene įrašys ir festivalyje liepos 28 d. transliuos BR-KLASSIK.

Justės Janulytės asmeninio archyvo nuotrauka