Jubiliejiniame V. Noreikos koncerte skambėjo ir Maestro mokinių balsai

Data

2015 10 05

Įvertinimas
1
Virgilijaus Noreikos jubiliejus.jpg

Vienas iškiliausių visų laikų Lietuvos tenorų profesorius Virgilijus Noreika švenčia savo 80-metį. Spalio 4 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT) šia šventine proga įvykusiame jubiliejiniame V. Noreikos koncerte Maestro sveikino ir LR kultūros ministras Šarūnas Birutis.

„Jūs de​šimtmečius dovanojate save publikai ir mokiniams ir  net šį vakarą Jūs darote tai švęsdamas savo gimimo dieną, o tai dar kartą įrodo, kad  esate ypatingas žmogus, kuris visą gyvenimą vadovaujasi vertybėmis, tiki autoritetais ir idealais, myli darbą, sceną, meną.  Ačiū, Maestro, kad Jūsų dėka Lietuvos žmonių širdyse skamba Jūsų atliekama muzika“, – sakė iškilmingame vakare Šarūnas Birutis.

Jubiliejiniame koncerte dainavo ne tik V. Noreika, bet ir jo mokiniai – Edgaras Montvidas, Laimonas Pautienius, Arūnas Malikėnas, Kęstutis Alčauskis, Liudas Norvaišas, Jovita Vaškevičiūtė, Karolina Glinskaitė, Dainius Puišys. LNOBT simfoniniam orkestrui dirigavo Martynas Staškus.

Virgilijus Noreika per savo ilgą, iki šiol besitęsiančią dainininko karjerą yra pelnęs daugelį apdovanojimų. Bene reikšmingiausias iš jų – 2010 m. paskirta Nacionalinė kultūros ir meno premija „už aukščiausią vokalinį meistriškumą ir neblėstantį talentą“.

2013 m. Virgilijui Noreikai suteiktas pirmojo LNOBT solisto emerito garbės vardas – teatro dėkingumo ir pagarbos ženklas.  

„Virgilijus Noreika yra išskirtinė figūra Lietuvos operoje“, – sako LNOBT vadovas Gintautas Kėvišas, apibendrindamas šio išskirtinio menininko indėlį į teatro veiklą, ilgus metus dainuojant pagrindines partijas operos scenoje ir vadovaujant pačiai įstaigai.

V. Noreika 1953–1958 m. studijavo Lietuvos valstybinėje konservatorijoje solinį dainavimą Kipro Petrausko klasėje. 1957–1975 m. buvo Valstybinio akademinio operos ir baleto teatro solistas, 1975–1991 m. – Operos ir baleto teatro direktorius ir meno vadovas. 1965–1966 m. stažavosi Milano „La Scala“ teatre, kur vadovaujamas garsaus vokalo pedagogo Gennaro Barros paruošė šešis vaidmenis. „La Scala“ scenoje dainavo Pinkertoną G. Puccini operoje „Madam Baterflai“.

Virgilijus Noreika yra dainavęs daugelyje pasaulio scenų – Maskvos didžiajame teatre, Kijevo, Minsko, Talino, Rygos operos teatruose, Berlyno valstybės operoje, Paryžiaus  operoje, Buenos Airių „Teatro Colon“, Stokholmo, Sofijos, Belgrado, Budapešto, Bukarešto, Varšuvos, Prahos, Bratislavos ir kitų miestų teatruose, taip pat Čikagos lietuvių operoje.

Tenoras sukūrė daugiau kaip 50 vaidmenų – tai Otelas G. Verdi operoje, Alfredas „Traviatoje“, Hercogas „Rigolete“, Chosė G. Bizet „Karmen“, Kavaradosis G. Puccini „Toskoje“, Rudolfas „Bohemoje“, Lenskis P. Čaikovskio „Eugenijuje Onegine“, Verteris J. Massenet operoje, Grafas Almaviva G. Rossini „Sevilijos kirpėjuje“, Edgardas G. Donizetti „Lučijoje di Lamermur“ ir daugelis kitų tenoro vaidmenų.

V. Noreika taip pat dainavo lietuvių kompozitorių operose – Danylą Vytauto Klovos „Pilėnuose“, Kastytį Kazimiero Viktoro Banaičio „Jūratėje ir Kastytyje“, Tadą Vytauto Laurušo „Paklydusiuose paukščiuose“, Herkų Mantą Giedriaus Kuprevičiaus „Prūsuose“, Skudutį Balio Dvariono „Dalioje“.  Platus yra V. Noreikos koncertinis repertuaras.

Nuo 1976 m. V. Noreika dėsto Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. 1993–1994 m. dėstė Lotynų Amerikos dainavimo akademijoje Karakase (Venesuela). Nuo 1997 m. yra Estijos muzikos akademijos kviestinis profesorius.

Tarp V. Noreikos išugdytų dainininkų – visas būrys garsių operos scenos meistrų. Be minėtų solistų, kurie pasirodė šventiniame koncerte LNOBT, tai ir Sergejus Larinas (1956–2008), Kristiano Benedikto sceniniu vardu pasaulio scenose dainuojantis Vaidas Vyšniauskas, Merūnas Vitulskis ir daugelis kitų.

Kultūros ministerijos ir LNOBT informacija

Martyno Aleksos nuotrauka