2024-03-25

Jau antrus metus minima Europos autorių diena

2023 m. Europos Komisija paskelbė naują europinę iniciatyvą – Europos autorių dieną, kuria nuosekliai siekiama suartinti knygų ir švietimo sektorius. Kovo 25-ąją ši diena minima visose keturiasdešimt programoje „Kūrybiška Europa“ dalyvaujančių šalių.

Iniciatyva siekiama, kad jaunimas daugiau skaitytų ir vėl atrastų Europos grožinę literatūrą, jos kalbų ir kultūrų įvairovę, todėl Europos Komisija ir Europos rašytojų taryba (ang. European Writers' Council) organizuoja autorių turą – kad kuo daugiau rašytojų pagal šūkį „Push Boundaries“ plėstų ir peržengtų šalių, kalbų ir kultūrų sienas, susitiktų su kitos šalies auditorijos jaunimu, pasidalytų su jais savo kūryba, taptų jaunimui artimesni, suprantami ir atviri. Gyvi susitikimai leis jauniesiems skaitytojams tyrinėti ir atrasti Europos literatūros turtingumą.

Atsiliepdama į Europos rašytojų tarybos kvietimą, padedant Latvijos rašytojų sąjungai, latvių rašytoja Nora Ikstena atvyks į Vilnių pabendrauti su Vilniaus „Erudito“ licėjaus jaunimu (anglų kalba). Poetė Erika Drungytė lankysis mokykloje Daugpilyje, Latvijoje (pamoka vyks latvių kalba), o Vladas Braziūnas viešės Rygos lietuvių vidurinėje mokykloje ir bendraus su lietuviškai kalbančiu jaunimu, gyvenančiu Latvijoje. Birutė Jonuškaitė susitiks su lenkiškai kalbančiais moksleiviais Jano Sniadeckio gimnazijoje Šalčininkuose, o Indrė Valantinaitė vyks į Klaipėdą ir susitiks su Varpo gimnazijos mokiniais.

Kovo 25–26 d. vyksta ir konferencija Liuvene (Belgija), kuri, tikimasi, taip pat bus naudinga siekant Europos autorių dienos tikslų – skatinti knygų ir švietimo sektorių bendradarbiavimą, efektyviau spręsti jaunimo skaitymo įgūdžių ir įpročių mažėjimo problemą, dalytis gerąja patirtimi, ugdančia skaitymo įgūdžius nuo ankstyvojo amžiaus per formalųjį ir neformalųjį mokymą, taip pat pabrėžti Europos autorių ir knygų specialistų vaidmenį skatinant skaitymą ir daugiakalbystę mokyklose ir už jų ribų, pasiūlyti tam rekomendacijas.

Iliustracija iš Europos Komisijos tinklalapio