Gintaro Česonio fotografijų paroda ir kiti Kaunui – Europos kultūros sostinei 2022 skirti renginiai Lenkijoje

Data

2022 02 14

Įvertinimas
0
kaunas fasadu modernumas_paroda bialystoke_foto autorius eduard mazul (002).jpg

Metų pradžioje Lenkijos miestuose vyksta Kaunui – Europos kultūros sostinei 2022 skirti renginiai.

Balstogės Politechnikos instituto Architektūros fakulteto meno galerijoje atidaryta Gintaro Česonio fotografijų paroda „Galinių fasadų modernumas. Foto-esė”. Parodos atidaryme dalyvavo Balstogės Politechnikos universiteto rektorė, mokslininkai, architektai, kultūros, meno ir verslo atstovai, studentai, Lenkijos lietuvių bendruomenės nariai. Parodos kuratorė meno istorikė ir kritikė Eulalia Domanowska pasidžiaugė, kad Kaunui tapus Europos kultūros sostine galime pristatyti vieną išskirtiniausių šiomiesto bruožų – jo moderniąją architektūrą. Parodos autorius G. Česonis pabrėžė, kad vienas svarbiausių kaunietiškosios architektūros bruožų – tai savita tradicijos ir naujumo sąveika, kurią itin išraiškingai atskleidžia semantiniai paradinio ir galinio fasado skirtumai.

„Paradoksalu, bet būtent galinės namų erdvės, kuriose dominuoja pragmatiškas utilitarumas, šiandieną mums atsiskleidžia kaip autentiškas modernizmo estetikos liudijimas. Modernistinis miesto veidas žvelgiant iš kiemo pusės atsiskleidžia kur kas išraiškingiau, nei galime pastebėti eidami gatve. Šiame paradokse slypi vienas iš ryškesnių Kauno genius loci bruožų“, – pristatydamas pastatų galinius fasadus kalbėjo parodos autorius.

Prieš parodą įvyko lenkų kalba išleistos knygos „Kaunas 1918–2015 m. Architektūros gidas“ (lenk. Kowno XX–XXI wiek. Przewodnik architektoniczny) pristatymas ir diskusija, kurioje dalyvavo Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto prof. dr. Marija Drėmaitė, KTU ASI Architektūros ir urbanistikos tyrimų centro vadovas dr. Vaidas Petrulis ir lenkų architektūros istorikas, Kauno architektūros gido lenkų kalba mokslinis redaktorius Grzegorzas Piątekas. Finansiškai parodą ir knygos pristatymą rėmė Lietuvos kultūros institutas ir Lietuvos garbės konsulas Balstogėje.

Pagrindinėje pastarojo miesto Tado Kosčiuškos aikštėje pristatoma paroda „Kaunas – Europos kultūros sotinė 2022“, kurioje eksponuojama dešimt lietuvių, lenkų, anglų ir baltarusių kalbomis parengtų skaidrių, informuojančių apie „Kaunas 2022“ renginius. Parodą drauge su Lietuvos Respublikos ambasada ir kultūros atašė Lenkijos Respublikoje suorganizavo Balstogės miestas, tapęs Kauno partneriu 1994 m. Paroda taip pat pristatoma Balstogės tinklalapyje bei vietos žiniasklaidoje, kurios straipsniuose šio miesto gyventojai skatinami aplankyti Kauną ir dalyvauti renginiuose.

Kaunui – Europos kultūros sostinei 2022 skirta paroda buvo pristatyta ir Torunės, su kuria Kaunas itin aktyviai bendradarbiauja nuo 2018 m., kai tarp šio Lenkijos miesto ir Kauno buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis, gyventojams bei svečiams.

Bendradarbiaujant su Gdansko miesto savivaldybe, verslo partneriais „Olivia Business Center“ bei Lietuvos garbės konsulu Gdanske, itin prisidedančiu prie Lietuvos kultūros, meno ir verslo populiarinimo Lenkijos Pajūrio vaivadijoje, Kaunui kaip Europos kultūros sostinei skirtos parodos buvo atidarytos Gdanske ir Oliwoje. Prieš parodų atidarymą susitikta su Gdansko miesto mere Aleksandra Dulkiewicz, su kuria aptarti kultūrinio bendradarbiavimo planai bei siekis pristatyti Gdanske ir Kauno menininkų kūrybą. Susitikime taip pat kalbėta apie būtinybę bendradarbiauti minint tokio svarbaus Gdanskui miesto kaip Vilnius, iš kurio į Gdanską po Antrojo pasaulinio karo atvyko didžiulė gyventojų dalis, 700-ųjų metinių minėjimą 2023 m. Gdansko miesto merė taip pat pasveikino Vilnių tapus UNESCO literatūros miestu ir išreiškė viltį, kad Vilnius aktyviai rems Gdansko siekį tapti UNESCO literatūros miestu.

Kaunui skirtų parodų Gdanske ir Oliwoje eksponavimo metu taip pat bus pristatyta lenkų kalba išleista knyga „Kaunas 1918–2015 m. Architektūros gidas“, įvyks prof. dr. M. Drėmaitės ir lenkų architektūros istoriko G. Piąteko diskusija apie Kauną ir jo architektūrą.

Į parodų atidarymus Balstogėje, Torunėje, Gdanske ir Oliwoje buvo pakviesti vietos gyventojai, kultūros, verslo ir žiniasklaidos atstovai, Lenkijos lietuvių bendruomenių nariai, kuriems pristatyta „Kaunas 2022“ renginių programa, kviečiant visus, kuriems artima kultūra ir menas, atvykti į Kauną ir aktyviai dalyvauti Europos kultūros sostinės renginiuose.

Kauno – Europos kultūros sostinės 2022 renginiai ir programa plačiai pristatoma ir Lenkijos žiniasklaidoje, šios šalies tinklaraštininkų ir nuomonės formuotojų. „Kaunas 2022“ pristatančias parodas ketinama atidaryti ir kituose Lenkijos miestuose.

Parodas finansiškai remia Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos Respublikos ambasada Lenkijoje, Lietuvos garbės konsulai Balstogėje, Torunėje, Gdanske, privatūs rėmėjai.

Eduard Mažul nuotrauka iš Gintaro Česonio fotografijų parodos Balstogėje