Geriausiems scenos menininkams įteikti Auksiniai scenos kryžiai

Data

2016 03 30

Įvertinimas
1
ASK1.jpg

Nacionaliniame operos ir baleto teatre kovo 29 dieną vyko šventinis vakaras, kuriame profesionalaus teatro meno kūrėjams įteiktos Kultūros ministerijos įsteigtos premijos ir atminimo ženklai - Auksiniai scenos kryžiai, Padėkos premija ir Boriso Dauguviečio auskaras. Šie apdovanojimai teatro menininkams skirti už geriausius scenos darbus, sukurtus 2015 m. Padėkos premiją kultūros  ministras Šarūnas Birutis įteikė operos primadonai, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorei Sigutei Stonytei. Ši premija skirta už ilgametę kūrybinę ir pedagoginę veiklą puoselėjant operos meną bei vokalinės muzikos atlikimo kultūrą Lietuvoje.
 

Pasak kultūros ministro Šarūno Biručio, Auksiniai scenos kryžiai ir jais pagerbti asmenys parodo, kokį teatrą turime ir kokią matome jo ateitį. „Teatro menas yra gyvas, jis nuolat keičiasi ir kiekvienas teatro sezonas dovanoja naujovių. Auksinių scenos kryžių komisija pastebi net ir mažiausius pokyčius. Džiaugiuosi, kad šiemet komisija atkreipė dėmesį į kokybišką, mąstantį, aktyvų, savitų kūrybos būdų ir erdvių ieškantį, naujiems potyriams žiūrovus kviečiantį teatrą. Dėkoju komisijai už itin sudėtingą darbą pamatyti ir išskirti tai, kas per metus turėjo reikšmės mūsų scenos meno kultūrai“, – sako kultūros ministras.


Didžiausia sėkmė Lietuvos teatre pernai lydėjo garsų lenkų režisierių Kristianą Lupą (Krystian Lupa), Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT) pastačiusį spektaklį "Didvyrių aikštė" pagal austrų dramaturgo Tomo Bernardo (Thomas Bernhard) pjesę. Jis nurungė kitus nominantus ir už šio spektaklio režisūrą pelnė Auksinį scenos kryžių. Geriausia pagrindinio vaidmens aktorė - Eglė Gabrėnaitė už ponios Citel vaidmenį jau minėtame spektaklyje "Didvyrių aikštė". Geriausiu pagrindinio vaidmens aktoriumi tapo Valentinas Masalskis, "Auksiniu scenos kryžiumi" apdovanotas už Roberto Šusterio vaidmenį spektaklyje "Didvyrių aikštė" bei vaidmenis spektaklyje "Didis blogis" (LNDT).

Geriausia scenografe už spektaklio "Hamletas" (Nacionalinis Kauno dramos teatras) scenografiją pripažinta Paulė Bocullaitė.

Geriausiu šviesų dailininku ir videomenininku tapo Lukašas Tvarkovskis (Lukasz Twarkowski) už spektaklio "Didvyrių aikštė" vaizdo projekcijas. 

Geriausią sceninę muziką sukūrė erdvinės operos tamsoje "Confessions" kūrybinė grupė ("Operomanija") - kompozitorė Rūta Vitkauskaitė (Lietuva), kompozitorius Jensas Hedmanas (Jens Hedman, Švedija), dainininkė Asa Nordgren (Švedija), Bogumilas Misala (Bogumil Misala, Lenkija).

Nacionalinės dramaturgijos pastatymo laureatai – režisierius Arpadas Šilingas (Arpad Schilling, Vengrija), dramaturgas Marius Ivaškevičius už spektaklį "Didis blogis" (LNDT).

Geriausia nepagrindinio vaidmens aktorė - Vilija Grigaitytė už vaidmenis spektaklyje "Miškinis" (NKDT). Geriausiu nepagrindiniu praėjusių metų aktoriumi tapo Liubomiras Laucevičius už Polonijaus ir Osriko vaidmenis spektaklyje "Hamletas", taip pat vaidmenis spektaklyje "Miškinis" (NKDT).

Geriausiu jaunuoju menininku pripažintas dirigentas Modestas Barkauskas už vienaveiksmių baletų triptiko "Bolero+" muzikinės dalies pastatymą ir dirigavimą, baleto "Eglė žalčių karalienė" dirigavimą (LNOBT).

Už geriausią lėlių ir objektų spektaklį-teatrinę instaliaciją "Meile, don't stop" įvertinta lėlininkė Karolina Jukštaitė (trupė "459"), o už geriausią spektaklį vaikams ir jaunimui "Spalvoti žaidimai" (šokio teatras "Dansema") - choreografė Birutė Banevičiūtė.

Geriausiais šokio menininkais pripažinti baleto artistai Greta Gylytė ir Eligijus Butkus už pagrindinius vaidmenis balete "Bolero+" (LNOBT), o geriausiu choreografu - Martynas Rimeikis, sukūręs baleto "Visur, kur mes nebuvom" choreografiją (LNOBT).

Geriausia operos soliste pripažinta Viktorija Miškūnaitė už Manon Lesko vaidmenį Žiulio Masnė (Jules Massenet) operoje "Manon" (LNOBT).

Boriso Dauguviečio auskaras atiteko choreografei Agnijai Šeiko-Sarulienei už šiuolaikinio šokio ir garso spektaklio-ekskursijos "Keliaujančios bažnyčios. Klaipėda / Mėmelis" (Šokio teatras PADI DAPI Fish) režisūrą bei choreografiją.

Profesionalaus teatro meno kūrėjų darbų premijoms gauti buvo pateikti 75 spektakliai, kuriuos vertino kultūros ministro įsakymu sudaryta komisija – teatrologai: Rasa Vasinauskaitė, Jurgita Staniškytė, Kristina Steiblytė, Andrius Jevsejevas, muzikologės Audronė Žiūraitytė ir Veronika Janatjeva (komisijos pirmininkė), šokio kritikė Ingrida Gerbutavičiūtė, dailėtyrininkė Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė ir kultūros žurnalistas, teatro apžvalgininkas Julijus Lozoraitis.

 

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotraukos