2024-12-05

Diplomatų Lozoraičių palikimas pristatytas italų akademinei bendruomenei

Lapkričio pabaigoje prestižiniuose Italijos Palermo, Florencijos ir Romos „La Sapienza“ universitetuose surengtas paskaitų, skirtų Lozoraičių metams, ciklas. Ši iniciatyva, kilusi iš Lietuvos Respublikos ambasados Italijoje, Lietuvos kultūros instituto ir Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus partnerystės, buvo rugsėjį Kaune atidarytos parodos „Lozoraičiai. Vilties diplomatija. Šimtmetis valstybės naudai“ tęsinys. 

Apie parodoje eksponuojamus Lozoraičių šeimos surinktus įvairius dokumentus ir meno kūrinių kolekciją bei nematerialųjį diplomatų palikimą pranešimus paruošė ir italų auditorijoms skaitė meno istorikė, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus generalinio direktoriaus pavaduotoja muziejinei veiklai dr. Raimonda Norkutė; istorikė ir muziejinės dokumentacijos rinkinio kuratorė Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kristina Stankaitė; meno istorikė ir Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus parodų kuratorė Kristina Liepinaitė; meno istorikė ir Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus vyr. grafikos rinkinio kuratorė dr. Iveta Dabašinskienė.    

Paskaitų ciklas tapo vertinga galimybe ištyrinėti turtingą Lozoraičių šeimos kultūrinį ir meno paveldą, reikšmingą Lietuvos istorijai ir jos ryšiams su Italija.

„Trys šios giminės kartos nepailstamai stengėsi, kad Lietuvos balsas skambėtų ir niūriausiomis mūsų šaliai akimirkomis, taip įrodant pasauliui, kad lietuviai net ir okupacijos laikais nenustojo egzistuoti. Lozoraičių gyvenimai liudija, kad uolus diplomatinis darbas gali padėti tautai išlikti“, – kalbėjo ambasadorė Dalia Kreivienė. Kultūros atašė Italijoje Laura Gabrielaitytė-Kazulėnienė sveikinamojoje kalboje Romos „La Sapienza“ universitete teigė: „Romoje gyvenusi ir dirbusi Lozoraičių šeima yra akivaizdus pavyzdys, kaip kultūra gali tapti tiltu tarptautiniam dialogui. Lozoraičių veiksmai ir vertybės darė esminę įtaką ne tik diplomatiniams pasiekimams, bet ir Lietuvos kultūrinio paveldo – tiek materialiojo, tiek nematerialiojo – išsaugojimui.“

Renginių ciklas surengtas bendradarbiaujant su Lietuvos garbės konsulais Alessandro Palmigiano Sicilijos regionui ir Enrico Palasciano Toskanos regionui, taip pat Romos „La Sapienza“ akademikais prof. dr. Federico Cinquepalmi ir prof. dr. Donatella Scatena.

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus nuotrauka