Viginto Stankaus tapyba pristatyta Maskvos meno profesionalų bendruomenei

Data

2018 10 03

Įvertinimas
3
IMG_6532.JPG

Spalio 2 d. Maskvoje, galerijoje „Kovčeg“, atidaryta lietuvio dailininko Viginto Stankaus (1962–2018) ir Rusijos dailininko Valerijaus Sachatovo (g. 1947) bendra tapybos paroda „Paviršiuje“. Ši paroda – pirmoji tarptautinio dvišalio Lietuvos ir Rusijos meno projekto, pristatančio du menininkus abstrakcionistus, dalis. Antroji dalis – Trakų istoriniame muziejuje nuo gruodžio 1 d. iki sausio pabaigos vyksianti šių dviejų menininkų paroda. Parodos kuratoriai – dailininkai Sergejus Safonovas ir Igoris Čiuvilinas.

Su galerijos „Kovčeg“ kuratoriais Vigintas Stankus susipažino prieš trejetą metų „ArtVilnius“ meno mugėje, kurioje galerija, vienintelė iš Rusijos, nuolat dalyvauja. Dailininką patraukė galerijos pristatomi menininkai, o kuratoriams pasirodė artimi lietuvių tapytojo ieškojimai. Nuo tada Stankaus tapyba buvo pristatoma „ArtVilnius“ galerijos „Kovčeg“ stende, o paroda Maskvoje buvo sumanyta kaip šio bendradarbiavimo tęsinys. Staigi tragiška dailininko mirtis šį pavasarį sugriovė tolimesnius bendradarbiavimo planus, tačiau nesužlugdė projekto pristatyti menininką Maskvos publikai.

Baltos asketiškos galerijos „Kovčeg“ erdvės itin palankios abstrakčiai, drąsių spalvų ir išraiškingų faktūrų tapybai. Artimi stilistiškai, bet skirtingi spalvų ir temų pasirinkimu, autoriai tarsi kalbasi tarpusavyje jiems gerai suprantama kalba. Rudens ir jo gamtinės gamos dominavimas Sachatovo darbuose (didžiausias diptichas taip ir pavadintas – „Aš mačiau rudenį“) šiltais ir linksmesniais tonais kontrastuoja su šaltu, tiesiog spindinčiu kai kurių Stankaus paveikslų baltumu ar plieno pilkiu, kuris išgautas pelenų, jo naudotų tapyboje, dėka. Faktūros požiūriu Stankaus darbai atrodo drąsesni, tarsi siekiantys jau tapybai nebūdingos raiškos, peržengiantys ją, artėjantys prie bareljefo paviršiaus. Neatsitiktinai dailininko specializacija mokslo metais buvo vitražas, darbas su gerai apčiuopiama medžiaga.

Į parodos atidarymą susirinko gausus meno profesionalų būrys – menininkai, kritikai, spaudos atstovai. Nemažos galerijos erdvės buvo sausakimšos. Buvo kalbama, kad retai tiek suinteresuotų ir nuoširdžiai tapyba besidominčių žmonių ateina į galerijų atidarymus. Daug pagyrimų nuskambėjo parodos kuratoriams ir rusų dailininkui. Tikro susižavėjimo, atradimo džiaugsmo ir praradimo liūdesio buvo girdėti lietuvių dailininko darbų komentaruose.

Paroda veiks iki spalio 28 d.

Anatolijaus Perfilovo nuotraukoje ambasadorius Remigijus Motuzas, galerijos „Kovčeg“ kuratorius Sergejus Safonovas ir dailininkas Valerijus Sachatovas. Už jų – Viginto Stankaus darbai.