Varšuvos Lazienkų parke savo kūrybą pristatys lietuvių rašytoja ir poetė Birutė Jonuškaitė

Data

2017 06 26

Įvertinimas
0
birute jonuskaite_autorius vladas braziunas.jpg

Birželio 28 d. Varšuvoje viešės lietuvių rašytoja ir poetė Birutė Jonuškaitė. Drauge su Lazienkų parko muziejumi ir Kultūros fondu „Akcent“ organizuojamame literatūros vakare lietuvių rašytojos, gimusios Lenkijoje ir gyvenančios bei kuriančios Lietuvoje, kūrybą lenkų skaitytojams pristatys lenkų literatūros kritikas, vienas iš Liubline leidžiamo literatūros ir meno žurnalo „Akcent“ redaktorių Łukasz Janicki. Ištraukas iš Birutės Jonuškaitės kūrinių skaitys žymi lenkų aktorė Danuta Steńka, na o susitikimą su lietuvių rašytoja ves žurnalo „Akcent“ vyriausias redaktorius Bogusław Wróblewski.

Birutė Jonuškaitė – prozininkė, publicistė ir poetė. 1978 m. baigė Punsko licėjų ir įstojo į Vilniaus universitetą studijuoti žurnalistikos. Pirmieji B. Jonuškaitės apsakymai pasirodė 1986 m. tuometiniame „Pergalės“ žurnale. 1989 m. debiutavo kaip prozininkė apsakymų ir apysakų rinkiniu „Pateisinti save“, už kurį buvo apdovanota A. Jonyno premija (1989). B. Jonuškaitė – Žemaitės literatūrinės premijos („Rugių laukas“, 1996), P. Cvirkos premijos („Žalčių tiltas“, 2002), respublikinio rašinių konkurso „Santarvė, Meilė, Tolerancija“ (2003), G. Petkevičaitės-Bitės premijos („Esperimentas“, 2006), Liudo Dovydėno premijos („Maranta“, 2015) laureatė. B. Jonuškaitės proza realistinė, artima „kaimiškosios prozos“ tradicijai, stiprus gimtojo krašto koloritas, nevengiama socialinių realijų. Ryškus tradicinių moralinių vertybių (pagarba tėviškei, kalbai, šeimai) ilgesys, kasdienybės prasmingumo jutimas. Pastarojo meto kūryboje pastebimas posūkis į matriarchatinį pasaulio suvokimą.

Lietuvių rašytojų bendradarbiavimas su Liubline leidžiamu literatūros ir meno žurnalu „Akcent“ trunka jau kelerius metus. Organizuojami susitikimai Liubline ir kituose Lenkijos miestuose, lietuvių autorių kūryba spausdinama lenkų kalba, o lenkų – lietuvių. 2016 m. žurnale „Akcent“ buvo išspausdinti Antano A. Jonyno, Vlado Braziūno, Tomo Venclovos, Birutės Jonuškaitės ir kitų lietuvių autorių kūriniai. Šių metų rudenį Liubline ketinama suorganizuoti lietuvių literatūros pristatymą, na o kitais metais lietuvių rašytojus planuojama kviesti į žymų literatūros festivalį, vykstantį Liubline, „Miasto poezji“.

 

LR kultūros atašė Lenkijos Respublikoje Rasa Rimickaitė

Nuotraukos autorius: Vladas Braziūnas