Tarptautinio kongreso Seule lankytojus Baltijos miestai kalbino architektūros kalba

Data

2017 02 24

Įvertinimas
0
BAUA_CITY_TUNE (2).jpg

Lietuvos, Latvijos ir Estijos architektų sąjungų bendra ekspozicija Tarptautinės architektų sąjungos (UIA) kongreso parodoje Seule (P. Korėjoje) įrengta pagal lietuvių architektų J. Lideikio ir T. Skripkiūno projektą.

Baigėsi Baltijos Architektų sąjungų asociacijos (BAUA) paviljono, skirto eksponuoti UIA pasaulinio kongreso metu, architektūrinės idėjos konkursas. Konkurso dalyviai turėjo pasiūlyti ekspozicijos koncepciją (instaliaciją ir turinį), o taip pat ir suvenyrą, įteikiamą kiekvienam lankytojui.

XXVI UIA kongresas, dedikuotas temai „Miesto siela“ („Soul of a city“) diskutuvo, kas formuoja miesto savitumą, patrauklumą, gyvybingumą, gyventojų meilę savo miestui ir kaip prie to prisideda architektūra. Savaitės renginių sąraše – paskaitos, diskusijos, kūrybinės dirbtuvės, idėjų konkursas studentams, apdovanojimai ir pasaulio architektūros paroda. Bendroje parodoje kiekviena šalis- UIA narė - turėjo progą įsirengti po savo architektūrinę ekspoziciją.

Pakvietusi Baltijos šalių architektus, dizainerius ir kitus teikti idėjas ekspozicijai atvirame konkurse, BAUA sulaukė 16 projektų. Juos vertino tarptautinė žiuri, kurią sudarė po 2 Baltijos šalies architektų sąjungos deleguotus atstovus (Lietuvos architektų sąjunga: Rūta Leitanaitė (BAUA pirmininkė), architektas Aurimas Sasnauskas; Estijos architektų sąjunga: BAUA vicepirmininkas Hindrek Kesler, Mark Grimitliht (architektas, BAUA paviljonų idėjų konkursų 2011 ir 2014 nugalėtojas); Latvijos architektų sąjunga: BAUA vicepirmininkas Juris Poga, architektė Ilze Paklone). Septintąja žiuri nare tapo Pekino dizaino savaitės direktorė Beatrice Leanza, Vilniuje viešėjusi Lietuvos kultūros atašė Kinijoje Agnės Biliūnaitės kvietimu.

Geriausiu projektu išrinktas jaunų architektų iš Lietuvos Jono Lideikio ir Tomo Skripkiūno darbas „City Tune“. Paviljonas buvo skirtas ne tik lankytojų akims, bet ir ausims. „Miestą reprezentuoja jame bendraujantys žmonės, jų kalba“ – teigia autoriai, pasiūlę paviljono lubose įmontuoti garso įrangą, kuri, lankytojui įėjus, transliuotų kasdienės lietuviškos, latviškos, estiškos kalbos įrašus. Kuo daugiau lankytojų įeis – tuo triukšmingesnis paviljonas taps. Ant sienų architektai siūlė pakabinti šimtus suvenyrų – muzikinių atvirukų su įspūdingiausių, vertingiausių pastatų Baltijos šalyse vaizdais, kuriuos atvertus skambėtų tam tikras sakinys atitinkama kalba. Lankytojas susipažintų ir su šalies architektūra, ir gal net išmoktų kelis sakinius lietuviškai, latviškai ar estiškai.

Žiuri teigimu, autorių siūloma papildoma garso instaliacija elegantiškam, neperkrautam ir lengvai suprantamam paviljono dizainui ir turiniui suteikė ypatingo patrauklumo. „Skirtingų, neįprastų užsieniečių ausiai kalbų skambesys, suderintas su skirtingais architektūriniais įvaizdžiais, yra geras derinys, pristatantis skirtingą ir panašią Baltijos šalių kultūrą. Be to, muzikinis atvirukas yra tikrai kažkas tokio, ką norisi pasiimti su savimi ir neišmesti“, – sakė komisijos narė B. Leanza.

Geriausia BAUA ekspozicijos UIA kongreso pasaulinėje parodoje idėja bus toliau detalizuojama ir pildoma dirbant kartu su autoriais.

Antroji vieta ir 600 Eurų premija skirta estei Kadi Paluoja, sužavėjusiai komisiją savo darbo „Soil“ lakoniškumu, šmaikštumu ir ryškumu. Architektė pasiūlė paviljono grindis išbarstyti ryškiai rožiniais maisto spalvos milteliais. „Miesto pagrindas yra dirva. Kad ir kur eitum, ją – o kartu ir miestą – neši su savimi ir visur palieki pėdsaką“, – teigė K. Paluoja. „Tokio – šokiruojančio, šmaikštaus, aiškaus – pasirodymo idėjos ir norėjome BAUA paviljonui. Deja, puikiai dėmesį patraukiantis pasiūlymas pritrūko gilesnės idėjos“, – komentavo žiuri.

Trečiąją vietą ir 300 Eurų premiją laimėjo projektas „In disperse“. Projekto autoriai Eglė Rutkauskaitė ir Mantas Gipas (Lietuva) paviljone pasiūlė pademonstruoti vieną svarbiausių Baltijos šalių skaudulių – regionų tuštėjimą, gyventojų kėlimąsi iš mažų miestelių ir kaimų į didžiuosius miestus arba į užsienį. Paviljono sienos būtų užpildytos mažų miestelių, kaimų oro nuotraukomis, kurias lankytojai galėtų išsinešti kaip suvenyrą. Ekspoziciją aplankant vis daugiau lankytojų, sienos taptų vis tuštesnės, taip atspindėdamos liūdnas tendencijas Baltijos šalyse. Anot žiuri, tema labai aktuali, tačiau autoriai nepasiūlė problemos sprendimo ar optimistiškesnių alternatyvų, kurias galėtų ir turėtų pateikti architektūra.

Lietuvos architektų sąjungos dalyvavimą organizuojant BAUA paviljono ekspoziciją UIA kongrese Seule (P. Korėjoje) remia Lietuvos kultūros taryba, partneris – Lietuvos ambasada Kinijoje.

 

Lietuvos Respublikos kultūros atašė Kinijoje Agnės Biliūnaitės ir Lietuvos architektų sąjungos informacija