Švedijoje – susitikimai su Tomu Venclova

Data

2018 12 03

Įvertinimas
1
TV Södertörn univ. Moderuoja S. Ingvarsson_ (3).jpg

Lapkričio 26–30 dienomis poetas, literatūros kritikas, eseistas Tomas Venclova lankėsi Upsaloje ir Stokholme. Pagrindinė vizito priežastis − naujai į švedų kalbą išversta Venclovos poezijos rinktinė ir jos pristatymas švedų publikai.

Vizitas prasidėjo susitikimu Upsalos universitete, Rusijos ir Eurazijos tyrimų institute įvyko pokalbis apie poeziją ir rezistenciją bei šiandienos politines ir socialines realijas. Renginį moderavo  dr. Zakharas Ishovas. Södertörno universitete, Baltijos ir Rytų Europos tyrimų centre Stokholme − apie intelektualo vaidmenį šiandienos politiniame gyvenime su Tomu Venclova kalbėjosi Stefanas Ingvarssonas, žymus švedų literatūros tyrinėtojas ir visuomeninis veikėjas. Renginyje apsilankęs universiteto rektorius Gustavas Ambergas padėkojo už renginį ir pabrėžė tokių renginių svarbą tolimesniam bendradarbiavimui.

Ypač stokholmiečių mėgstamame „Rönnels“ knygyne įvyko trečiasis susitikimas su poetu. Šią vasarą švedų leidykla „Faethon“ išleido T. Venclovos poezijos vertimų į švedų kalbą rinktinę „Atvykimas į Atlantidą“ (Ankomst till Atlantis), vertė Alanas Asaidas. Knygą sudaro 1958–2014 metais T. Venclovos sukurti eilėraščiai. Renginio metu kartu su leidėju Danielu Pedersenu ir vertėju Alanu Asaidu buvo pristatyta ši naujai išleista rinktinė.

Pritraukęs akademinę bendruomenę ir poezijos mylėtojus Tomo Venclovos sugebėjimas pajausti publiką, fenomenali atmintis ir optimizmas bei puikaus pasakotojo savybės kūrė išskirtinę visų trijų vakarų atmosferą. Universitetuose vykę renginiai fokusavosi į istoriją, politiką, atminties ir identiteto temas, o „Rönnells“ knygyne vyko poezijos skaitymai ir buvo kalbama išskirtinai apie eiles.

Poezijos vertimus rėmė Lietuvos kultūros institutas, renginius kartu su partneriais organizavo Lietuvos kultūros atašė Švedijoje.