Styginių kvarteto „Mettis“ ir Gabrieliaus Aleknos koncertai Niujorke ir Vašingtone

Data

2018 12 12

Įvertinimas
0
mettis_alekna_vasingtonas1.jpg

Gruodžio pirmąją savaitę įvykę styginių kvarteto „Mettis“ ir pianisto Gabrieliaus Aleknos koncertai Niujorke ir Vašingtone, publikai įsiminė lietuvių kompozitorių kūryba.

Styginių kvarteto „Mettis“ ir pianisto Gabrieliaus Aleknos koncertai Niujorko Kaufmano muzikos centro Merkino koncertų salėje ir Vašingtono nacionalinės dailės galerijoje tapo vienu paskutinių Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtų akordų. Anot G. Aleknos, ypač džiugu, jog Vašingtono nacionalinė dailės galerija įtraukė jų pasirodymą į nuolatinę savo koncertų seriją. „Tai rodo, kad ši prestižinė meno institucija gerai įvertino mus, kaip atlikėjus, ir mūsų pasiūlytą programą“, – po koncerto sakė G. Alekna. 

Niujorke gyvenantis pianistas, garsiosios Džiulijardo muzikos mokyklos absolventas G. Alekna puikiai žinomas ne tik Lietuvos, bet ir Niujorko klasikinės muzikos gerbėjams. O štai styginių kvartetui „Mettis“ – Kostui Tumosai (smuikas), Bernardui Petrauskui (smuikas), Karoliui Rudokui (altas) ir Rokui Vaitkevičiui (violončelė) – šie koncertai buvo jų, kaip atlikėjų, premjera Jungtinėse Amerikos Valstijose. Keturių jaunų ambicingų atlikėjų kvartetas yra pripažintas vienu perspektyviausių kamerinės muzikos kolektyvų Lietuvoje, tad nenuostabu, jog pianistas G. Alekna pakvietė būtent juos prisijungti ir surengti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtus koncertus. Šie muzikantai pirmą kartą susibūrė pagroti vienoje scenoje.

„Lietuvos nacionalinės filharmonijos generalinė direktorė Rūta Prusevičienė man pasiūlė puikią idėją – bendradarbiauti su kvartetu „Mettis“, – apie šio naujo muzikų kolektyvo susibūrimą pasakojo G. Alekna. – Idėja man patiko, juoba kad buvau girdėjęs apie puikų šio jauno kvarteto įvertinimą. Susisiekiau su jais ir ėmėme organizuoti koncertinį turą. Esame dėkingi Lietuvos kultūros tarybai, Užsienio reikalų ministerijai, Kanados lietuvių bendruomenei, Lietuvos diplomatinėms atstovybėms Otavoje, Niujorke ir Vašingtone ir Lietuvos kultūros atašė Niujorke.“  

G. Alekna pasakoja, jog per šiuos koncertus jie labai norėjo pristatyti lietuvišką muziką – tiek jos ištakas, tiek dabartį. „Džiaugiuosi, kad atradome Remigijaus Merkelio „MiKonst“ – vieną ryškiausių tokiai instrumentų sudėčiai (fortepijoniniam kvintetui) parašytų kūrinių, kuris įsiminė ir daugeliui mūsų koncertų klausytojų. Įtraukti šį kūrinį į programą pasiūlė muzikologas Linas Paulauskis, tad perklausęs daugiau lietuviškų kūrinių šiai instrumentų sudėčiai, ir aš nutariau pasirinkti R. Merkelio kūrinį, – apie koncerto programos sudarymą pasakojo G. Alekna. – Kūrinys „MiKonst“ yra savotiška aliuzija į Čiurlionį, tad šis kūrinys puikiai derėjo prie Mikalojaus Konstantino Čiurlionio styginių kvarteto, kuriuo pradėjome savo koncertą.  Na, o Čiurlionį ir Merkelį puikiai papildo „Mettis“ atliekamas amerikiečio Philipo Glasso kvartetas styginiams ir romantizmo aukso fondo Roberto Schumanno fortepijoninis kvintetas. Manau, jog mūsų pasirinkta programa organiška, subalansuota ir efektinga, puikiai pristatė ir išskirtinę lietuvių kompozitorių kūrybą, ir atlikėjų meistriškumą.“ 

Kvarteto „Mettis“ ir G. Aleknos koncertų klausytojus ypatingai sudomino lietuvių kompozitorių muzika. Atlikėjai sulaukė ne vieno susižavėjimo šūksnio.

Kitą rytą po koncerto Niujorke, Lietuvos generalinį konsulatą pasiekė žinomo klasikinės muzikos vadybininko Johno Gingricho padėkos laiškas. „Nebuvau girdėjęs Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybos ir mane tiesiog užbūrė nuostabus styginių kvarteto grojimas. Tokiuose koncertuose ne tik patiri malonumą, bet ir mokaisi. Esu jums dėkingas, jog pristatė mums šiuos penkis nuostabius muzikantus,“ – rašė Jh. Gingrichas.

----------

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtų koncertų partneriai – Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos kultūros taryba ir LR generalinis konsulatas Niujorke ir LR ambasada Vašingtone

Apie atlikėjus:

Pianistas Gabrielius Alekna studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje pas prof. Liuciją Drąsutienę. 1996 m. jis buvo pakviestas tęsti mokslų Džiuljardo mokykloje Niujorke. 2006 m. jam suteiktas šios mokyklos muzikos menų daktaro laipsnis. G. Alekna yra keturiolikos konkursų laureatas, paminėtini L. van Beethoveno (Viena), Hilton Head (JAV), Marios Canals (Ispanija), M. K. Čiurlionio tarptautiniai konkursai. Koncertavo su Vienos radijo, Baltarusijos valstybiniu, Džiuljardo bei Naujojo Amsterdamo (abu Niujorko) simfoniniais orkestrais. Visus Vytauto Bacevičiaus „Žodžius“, išleistus britų kompanijos „Toccata Classics“, G. Alekna įrašė bendradarbiaudamas su dukart „Grammy“ apdovanota prodiusere Juditha Sherman bei triskart „Grammy“ apdovanojimui nominuota pianiste Ursula Oppens. Nuo 2011 m. rudens G. Alekna dirba vizituojančiu Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos docentu.

Styginių kvartetas „Mettis“ šiuo metu yra vienas ryškiausių Lietuvos kamerinės muzikos kolektyvų. Kvartetas susibūrė 2012 metais Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, profesoriaus Augustino Vasiliausko klasėje, vėliau jo nariai studijavo Europos kamerinės muzikos akademijoje, kur padedami geriausių pasaulyje šios srities pedagogų pradėjo sparčiai kopti karjeros laiptais. Tai įrodo „Mettis“ pasiekimai – 2016 metais laimėta antroji vieta ir specialusis prizas 8-ajame tarptautiniame Bordo styginių kvartetų konkurse Prancūzijoje, tais pačiais metais pelnytas 9-ojo tarptautinio V. E. Rimbotti kvartetų konkurso Italijoje nugalėtojų vardas. „Mettis“ yra koncertavę tokiose prestižinėse salėse kaip Wigmore Hall Londone, Konzerthaus Berlyne, Laeiszhalle Hamburge, Hotel des Invalides Paryžiuje, daugybėje kitų. 2017-aisiais kvartetas surengė gastroles Kinijoje. Prieš koncertus JAV kvartetas debiutavo Izraelyje, kur po sėkmingo pasirodymo buvo pakviestas atvykti ir kitais metais.

Nuotraukoje: akimirkos iš koncerto Vašingtone