Prancūzų skaitytojai atranda Metų knygą vaikams „Sibiro haiku“

Data

2019 03 29

Įvertinimas
0
Sibiro haiku_Nuotr Rasos Juškevičiūtės_2.JPG

Kovo pradžioje Prancūzijos knygynuose pasirodė Jurgos Vilės ir Linos Itagaki grafinė novelė „Sibiro haiku“. Knygą išleido leidykla „Sarbacane“ (vert. Marielle Vitureau, vertimą parėmė Lietuvos kultūros instituto vertimų skatinimo programa). Autorės nuo kovo 27 d. vieši Prancūzijoje, kur susitinka su įvairaus amžiaus skaitytojais Paryžiuje ir Bordo.

Trečiadienio popietę knyga buvo pristatyta viename Paryžiaus vaikų knygyne „Sardine à lire“. Renginyje dalyvavę mažieji prancūzai kartu su lietuviais mokėsi pasakyti „ačiū“ ir „prašau“, dainavo lietuviškas daineles. Jurga Vilė supažindino prancūzus su tremties istorija, pasakojo rašiusi knygą pagal savo tėčio prisiminimus. Kūrybinėse degtukų dėžučių dirbtuvėlėse vaikai kūrė laiškus degtukų dėžutėse pagal specialiai dirbtuvėms Jurgos Vilės prancūziškai parašytus haiku eilėraštukus.

„Įdomu tai, kad Prancūzijoje „Sibiro haiku“ skirta vyresniems skaitytojams,“ – stebėjosi autorės Lina ir Jurga. „Nedaug prancūzų žino apie stalinistinio režimo tremčių mastą, ką jau kalbėti apie 7-8 metų vaikus, kurie yra tikrai menkai susipažinę su Baltijos šalių istorija. Dėl to ši knyga mums aktuali,“ – pasakojo knygyno „Sardine à lire“ direktorė Emilie Gillodes.

Ketvirtadienį vakare Jurga Vilė ir Lina Itagaki susitiks su prancūzų skaitytojais Paryžiaus knygyne „BDnet Bastille“. Penktadienį autorės išvyksta į Bordo. Čia pirmiausiai ves istorijos pamoką paaugliams gimnazijoje „Lycée du Mirail“. Vakare autorės susitiks su plačia Bordo publika knygyne „KrazyKat“.

Savaitgalį lietuvių autorės dalyvaus komiksų ir grafinių novelių festivalio „BD Sainte-Livrade-sur-Lot“ renginiuose. Prancūzijoje apstu komikso žanro knygų festivalių. Pasak leidyklos „Sarbacane“ atstovų, pietvakarių regione, šalia Aženo miestelio vykstančiame festivalyje, pristatomos grafinės novelės suaugusiems istorine tematika. „Sibiro haiku“ – pirmasis leidinys sovietų deportacijų tema.

Pirmadienį, balandžio 1 d. 19 val. Paryžiaus Aukštojoje socialinių mokslų mokykloje įvyks vieša diskusija istorijos ir atminties tema. Dalyviai, tarp kurių ir „Sibiro haiku“ autorė Jurga Vilė, nagrinės sovietų deportacijų temą. Diskusiją ves Rusijos, Kaukazo ir Centrinės Europos studijų centro tyrėjas Alainas Blumas. Mokslininkas yra ne kartą lankęsis Lietuvoje, šiuo metu rengia knygą pagal tremtinių iš Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos prisiminimus. Renginyje taip pat dalyvaus XX a. Baltijos šalių istorijos specialistas, dirbantis kuratoriumi Paryžiaus bibliotekoje „La contemporaine“, bei Cécile Vaissié, 2-ojo Reno universiteto Rusijos ir sovietų studijų profesorė.

Renginius organizuoja LR kultūros atašė Prancūzijoje Austė Zdančiūtė ir Lietuvos kultūros institutas.

Rasos Juškevičiūtės nuotr.