Po 25 metų pertraukos prestižinėje Londono meno rezidencijoje – lietuvių menininkas

Data

2018 01 02

Įvertinimas
0
2018.01.02_RobertasNarkus_photo.jpg

Prieš mažiau nei mėnesį Lietuvos Respublikos ambasada Jungtinėje Karalystėje ir Lietuvos kultūros institutas kvietė lietuvius menininkus pasinaudoti neeiline galimybe ir sudalyvauti konkurse, stipendijai didžiausioje tarptautinėje rezidencijų programoje „Delfina Foundation“ gauti. Rezidencijos laimėtoju tapo menininkas Robertas Narkus.

„Delfina Foundation“ stipendiją yra laimėję tokie garsūs menininkai kaip Mark Wallinger, Jane ir Louise Wilson, Tacita Dean, Martin Creed, Glenn Brown ir Chantal Joffe.

Pasak „Delfina Foundation“ , konkursąs sulaukė net 50 paraiškų iš Lietuvos menininkų. Nors dauguma kandidatų turėjo stiprius performatyvių praktikų ir projektų pasiūlymus „Delfina Foundation“ komisija, kurią sudarė „Delfina Foundation“ kuratorė Hena Lee ir direktorius Aaron Cezar atrinko menininką Robertą Narkų, kurio meninės praktikos ašis – performatyvumas.

Robertas Narkus veikia tam tikrais principais, kuriais organizuoja ne tik savo meninės produkcijos gamybą, bet ir savo mastymą, santykius su visuomenės nariais ir korporacijomis.

Prieš 25 metus rezidencijų programoje, 1992-ais metais rezidencijų programoje, kuri tada dar buvo įsikūrusi Londono rytuose –  Stratforde, dalyvavo lietuvių menininkas Deimantas Narkevičius, kuris Naujųjų metų išvakarėse Nacionalinėje dailės galerijoje atidarė savo parodą „Dėmės ir įbrėžimai“. Tuo metu „Delfina Foundation“ programa vadinosi „Delfina Studio Trust“. Deimantas Narkevičius teigia, kad buvimas Londone suteikė įžvalgų, kurios kardinaliai pakeitė jo domėjimosi lauką ir pasaulėžiūrą.

„Delfina Foundation“ – tai menininkų rezidencija, kurioje ugdomi naujosios kartos menininkai ir kuratoriai.  Įsikūrusi naujai renovuotuose Edwardian namuose netoli Bekingemo rūmų, ši nevyriausybinė organizacija puoselėja meno talentus, rūpinasi rezidencijų ir viešųjų programų paramos klausimais. Organizacija bendradarbiauja ne tik su Jungtinės Karalystės, bet ir tarptautiniais partneriais visame pasaulyje iš Šiaurės Afrikos, Afrikos, Brazilijos, Turkijos, Bangladešo, Indijos, Čekijos ir kitų šalių institucijomis ir menininkais. Tai yra globaliai veikiantis ir pasaulinio garso meno fondas.

„Delfina Foundation“ įkurtas filantropės Delfina Entrecanales, kuri už savo labdaringą veiklą yra gavusi Didžiosios Britanijos karalienės Britanijos imperijos komandoro ordiną (CBE).

Projektas vykdomas bendradarbiaujant Lietuvos kultūros atašė Juste Kostikovaiei, Lietuvos kultūros institutui ir rėmėjams – meno entuziastėms Ilma Nausėdaitė, Monika Mačiulytė bei Londono „British-Lithuanian Society“.

Robertas Narkus gimė 1983 m. Vilniuje. Jis yra Patafizikos instituto ir menininkų dienos centro „Autarkia“ Vilniuje įkūrėjas, eksperimentinės inžinerijos stovyklos „eeKūlgrinda“ bei menininkų bei technologijų ir mokslo kompanijų bendradarbiavimo platformos „Vizionierius“ organizatorius. Menininkas 2010 m. apsigynė Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijų meno magistro laipsnį, o 2015 m. meno magistro laipsnį „Sandberg institute“ Gerrit Rietveld meno akademijoje Amsterdame. Robertas Narkus kuria fotografijas, instaliacijos ir skulptūras, videofilmus, naudoja rastus objektus, taip pat yra vienas pirmųjų menininkų kūrybai naudojęs virtualios ir papildytos realybės medijas. Savo meninę praktiką kūrėjas apibūdina kaip aplinkybių vadybą atsitiktinumų ekonomikoje: „Meninis metodas, kurį vystau, remiasi verslo modelių adaptacija, kai meno kūriniai atsiranda kaip šalutiniai efektai, tai yra kaip artefaktai, trofėjai, įrankiai, priemonės, scenografija, butaforijos siekiant tam tikro tikslo“.

 

Daugiau informacijos:

http://delfinafoundation.com/

http://www.britishlithuaniansociety.org.uk/