Muzikinis „Hanzos kelias“ pasiekė Rostoką

Data

2018 06 22

Įvertinimas
2
canto fiorito ir .jpg

Tarptautinis muzikos ir edukacijos projektas „Hanzos kelias: muzikinė kelionė po bendrą praeitį“, kurį šiais metais šešiose Europos šalyse įgyvendina senosios muzikos ansambliai „Canto Fiorito“ (Lietuva) ir „Musica Antiqua Salzburg“ (Austrija), bendradarbiaudami su muzikos produkcijos kompanija „ERP“ (Estija) jau apsilankė Rostoke, 38-osiose tarptautinėse Hanzos dienose. 

Birželio 20 dieną Rostoke, Varnovo upės žiotyse prišvartuotame senoviniame laive muzikantai ir dainininkai surengė flash-mob. Birželio 21 dieną Rostoko muzikos ir teatro akademijos Vargonų salėje (Orgelsaal Hochschule für Musik und Theater) įvyko pagrindinis koncertas, kuris buvo gyvai transliuojamas per specialią programėlę „ERP Live“ ir pasiekė klausytojus įvairiose pasaulio šalyse. Koncertą papildė vaizdo projekcija su XVI–XVII a. istoriniais Hanzos miestų vaizdais ir vaikų bei jaunimo meno kūriniais, sukurtais remiantis istoriniais šaltiniais. Vėliau vaizdo projekcija bus papildyta koncerto Rostoke jaunųjų klausytojų piešiniais. 

„Mums labai svarbu surengti bent vieną šio projekto koncertą Vokietijos Hanzos mieste, kadangi ši šalis buvo Hanzos sąjungos lopšys. Atvykus į Rostoką, iškart krenta į akis, kad šiam miestui labai svarbi jo istorija – daugybėje pavadinimų naudojamas Hanzos vardas. Tarptautinės Hanzos dienos Rostoke, skirtos šiam istoriniam fenomenui ir sutraukiančios į šį miestą žmones iš daugelio šalių, yra idealus kontekstas mūsų projektui. Ne paslaptis, kad apie Hanzos sąjungą daugiausia kalbama kaip prekybos, ekonomikos aspektu, todėl „Hanzos dienų“ Rostoke organizatoriai labai džiaugiasi, kad mes į šį tarptautinį renginį įnešame svarų kultūrinės, muzikinės istorijos įnašą“, – savo įžvalgomis dalinosi „Hanzos kelio“ projekto meno vadovas Rodrigo Calveyra.

„Hanzos kelias“ – tai muzikinė kelionė laiku ir erdve. Specialiai parengtoje koncertinėje programoje pristatomi XVI–XVII a. kompozitoriai iš Hanzos šalių nuo Anglijos iki Baltijos kraštų. Programą sudaro renesanso polifoninės muzikos perlai, sukurti tokių meistrų kaip Williamas Byrdas, Thomas Tallis, Orlando di Lasso ar Janas Pieterszoonas Sweelinckas, iškilūs baroko seconda prattica muzikos pavyzdžiai, tokie kaip Heinricho Schützo, Bartłomiejaus Pękielio bei Tarquinio Merulos kūriniai, nepamirštant ir Venecijos polichoralinės tradicijos Hieronymo Praetoriuso ar Giovanni Battista Cocciolos kūryboje. Penkis ansamblio Canto Fiorito“ daininkų balsus lydės „Musica Antiqua Salzburg“ istoriniai pučiamieji instrumentai ir vargonų basso continuo.

Hanzos sąjunga buvo Šiaurės Vokietijos, Prūsijos ir Livonijos miestų prekybinė bei politinė sąjunga. Nuo 1300 iki 1700 m. Hanzos sąjungos jūrinė prekyba vyko Šiaurės ir Baltijos jūromis nuo Londono iki Talino – tai sudarė puikias sąlygas komerciniams ir kultūriniams mainams tarp daugybės Europos šalių, įskaitant ir Lietuvą. Pasitelkiant plačiai žinomą istorinį Hanzos sąjungos fenomeną, šiuo projektu siekiama paskatinti šiuolaikinės visuomenės domėjimąsi senąja Europos kultūra, plėsti senosios muzikos klausytojų auditoriją, ypatingą dėmesį skiriant vaikams ir jaunimui.

„Hanzos kelias“ yra Europos Komisijos programų „Kūrybiška Europa“ ir „2018-ieji – Europos kultūros paveldo metai“ projekto, kurio sumanytojai ir vadovai – Rodrigo Calveyra ir Renata Dubinskaitė, dalis. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė.

Kiti „Hanzos kelio“ koncertai ir edukacinės veiklos numatytos 2018 m. liepos 13 d. Tartu, festivalyje „Glasperlenspiel“; lapkričio 4 d. Braitone, Tarptautiniame senosios muzikos festivalyje; lapkričio 25 d. Rygoje, J. S. Bacho kamerinės muzikos festivalyje ir lapkričio 28 d. Vienoje, Tarptautiniame muzikos festivalyje „Jeneusse“.

 

Daugiau informacijos:  

www.haneaticway.eu

https://www.hanse.org/en/hanseatic-days/hanseatic-day-2018-in-rostock/