Ministerijoje įvyko diskusija apie pabėgelių įvaizdį Lietuvos viešojoje erdvėje

Data

2018 04 20

Įvertinimas
1
KM paveiksliukas.jpg

2018 m. balandžio 20 d. Kultūros ministerijoje įvyko susitikimas-diskusija „Išeivių iš Azijos ir Afrikos įvaizdis Lietuvos viešojoje erdvėje ir jų sociokultūrinės integracijos iššūkiai“, kurioje dalyvavo žiniasklaidos, valstybės institucijų, nevyriausybinių organizacijų ir akademinės bendruomenės atstovai.

Renginio metu žurnalistas Darius Matas skaitė pranešimą „Neigiamas pabėgėlių įvaizdis Lietuvoje: koks žiniasklaidos vaidmuo?“. Buvo pristatytas D. Mato 2015-2016 m. atliktas tyrimas apie pabėgėlius ir Lietuvos žiniasklaidos kuriamą jų įvaizdį, stereotipų įtaką, kritinio mąstymo ugdymo svarbą.

2015-2016 m. tam tikrais periodais naujienų portalų (delfi.lt; 15min.lt, lrytas.lt) skelbtą informaciją analizavęs D. Matas pastebėjo, kad Lietuvos internetinėje žiniasklaidoje vyrauja neigiami stereotipai apie pabėgėlius. Jie dažniausiai vadinami „nesuvaldomais“, „agresyviais“, „linkusiais nusikalsti“, „pašalpų gavėjais“. Neretai pabėgėliai Lietuvos viešojoje erdvėje yra siejami su teroristinių grupuočių Europoje vykdoma veikla.

Remiantis pranešėju, lietuviams trūksta žinių apie pabėgėlių religiją, gyvenimo būdo ypatumus, pasaulėžiūrą. Todėl Lietuvos žiniasklaida, kaip viena iš Lietuvos gyventojų suvokimą apie pasaulį konstruojančių institucijų, galėtų atlikti svarbią ugdomąją, šviečiamąją veiklą.

„Žiniasklaida turi galios ir keisti auditorijos nuostatas: užtikrindama įvairių socialinių grupių žinomumą ir tarpusavio ryšį – tai viena iš jos funkcijų“, - pabrėžė žurnalistas.  

Renginyje dalyvavę Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Egdūnas Račius pastebėjo, kad Lietuvos žurnalistai retai įsigilina į aprašomas situacijas, nepastebi platesnio konteksto ir geresniam situacijos suvokimui svarbių detalių. Daugelis Lietuvos viešojo erdvėje veikiančių ir apie išeivius iš Azijos ir Afrikos informaciją skleidžiančių asmenų bei organizacijų turi įvairių su tuo susijusių interesų, trukdančių nešališkam aprašomų sudėtingų situacijų vertinimui.  

Lietuvos socialinių tyrimų centro Etninių tyrimų instituto atstovas dr. Karolis Žibas pažymėjo, kad tarp saviraiškos laisvės ir neapykantos kalbų, susijusių su neapykantos nusikaltimais, egzistuojanti skiriamoji linija yra labai neryški. Pasak jo, Lietuvos žiniasklaidos ir visuomenės požiūris į pabėgėlius yra tiesiogiai susijęs su požiūriu į kitą, gebėjimu priimti kitoniškumą. Pabėgėlių įvaizdis ir susiję problemos gali būti skirtingai matomos nacionaliniame, regioniniame ir globaliame lygmenyse. K.Žibas pastebėjo, kad šiuo metu žiniasklaidos dėmesys pabėgėlių temai, lyginant su 2015 m., pastebimai sumažėjęs, nors pati problema, ypač vertinant platesnėje geografinėje erdvėje, gerokai padidėjusi.       

Bendrai susitikime buvo sutarta dėl medijų ir informacinio raštingumo kompetencijų ugdymo, kritinio mąstymo skatinimo svarbos, siekiant žiniasklaidos ir visuomenės neigiamų nuostatų, susijusių su pabėgėliais, kaitos.