Maskvoje – filmo „Romas, Tomas ir Josifas“ premjera

Data

2018 03 01

Įvertinimas
1
IMG_3282.jpeg

Vasario 27 d. Maskvos kino teatro „Dom Kino“ Baltojoje salėje įvyko Lilijos Vjuginos filmo „Romas, Tomas ir Josifas“ premjera. Tai bendras Lietuvos ir Rusijos projektas – filmą finansavo Lietuvos kino centras ir prodiuserė Teresa Rožanovska, o kūrybinė grupė buvo iš Maskvos.

Filmas pasakoja apie garsaus rusų poeto, Nobelio premijos laureato Josifo Brodskio draugystę su Romu Katiliumi ir Tomu Venclova bei jų artimaisiais, o kartu – apie Lietuvą, kokią Brodskis ir jo bičiuliai matė ir mylėjo. Filmą kūrusi režisierė L. Vjugina gimė ir užaugo Vilniuje. Jos nostalgija vaikystės miestui persmelkia filmo vaizdus.

J. Brodskis dažnai lankėsi Lietuvoje, kur ne tik kūrė eilėraščius, bet ir gydėsi dvasines žaizdas. Vilniuje J. Brodskis pirmą kartą iš T. Venclovos išgirdo apie lenkų poetą Česlovą Milošą, su kuriuo susipažino jau emigracijoje. Vėliau abu padėjo T. Venclovai emigruoti iš SSRS.

Šių trijų garsių XX a. poetų kai kurie svarbiausieji likimų bruožai nuostabiai panašūs. Visi pasitraukė iš sovietų imperijos. Visiems Amerika tapo bendro likimo vieta. Visus juos sieja ne tik emigrantų likimas, bet ir meilė Lietuvai.

Premjeroje dalyvavo ir savo atsiminimais dalinosi Brodskio bičiuliai – Tomas Venclova ir Liudmila Sergejeva. Sveikinimo žodį tarė Lietuvos ambasadorius Rusijos Federacijoje Remigijus Motuzas.  

Po peržiūros įvykusioje diskusijoje dalyvavusi rašytoja Liudmila Ulickaja dėkojo filmo kūrėjams už filmo paprastumą ir nuoširdumą: „Be dirbtinio patoso, skambių frazių, iš tiesų – filmas apie Tomą, Romą, Josifą, draugystės ir pagalbos vertę.“ Dar vienas puikus šio filmo bruožas, rašytojos nuomone, yra tas, kad jam pavyko atskleisti sovietmečio neoficialiosios kultūros gyvavimo atmosferą ir žmogiškus tarpusavio ryšius.