Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio paminėjimas Jekaterinburge

Data

2018 09 28

Įvertinimas
1
DSC00217.jpg

Rugsėjo 27–28 dienomis Prezidento Boriso Jelcino centre Jekaterinburge vyko Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui skirta programa.

Programą pradėjo dviejų parodų atidarymas – R. Požerskio 1988–1991 m. Lietuvos istorijos fotografijų paroda “Tautos kūnas: Lietuva 1988 m.”  bei G. Balčyčio rengta Tarpukario Kauno architektūros paroda. Parodas sieja simboliniai aštuonetai – 1918-1988-2018, kurių pagrindu galima pasakoti naujausią Lietuvos istoriją: nuo nepriklausomos valstybės atkūrimo iki jos nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. ir šiais metais minimo Šimtmečio.

Parodų pristatyme kalbėję fotografai Gintaras Česonis ir Romualdas Požerskis sakė, kad elegantiškos ir lakoniškos Kauno architektūros formos įamžino žinią apie modernią Lietuvos valstybę, o aukšta statybos kokybė leido šią žinią išsaugoti iki mūsų dienų. Architektūros paroda sulaukė ir specialaus Jekaterinburgo meno istorikų dėmesio, kadangi miestas garsėja kaip konstruktyvistinės architektūros šedevrų ir jų tyrimų vieta.

Visai kita Požerskio nuotraukų, dokumentuojančias atgimstančią Lietuvą 1988–1993 m., nuotaika. Jas užpildo ne statiškos architektūrinės formos, bet gaivališka ir galinga žmonių jūra, susivienijusi tauta, siekianti nepriklausomybės ir naujo teisingo gyvenimo. Vesdamas per parodą žiūrovus, fotografas ėmėsi ir istoriko vaidmens: pasakojo apie svarbiausius naujausios Lietuvos istorijos momentus, aiškino Lietuvos atgimimo priežastis ir pasekmes, o kartu atskleidė savo darbo profesines detales bei Lietuvos fotografijos meno, kuris visada domėjosi žmogumi, savybingumą.

Atidarymo iškilmes ir pokalbius apie istoriją ir architektūrą baigė G. Žičkytės filmas “Kaip mes žaidėme revoliuciją”, atskleidžiantis linksmąją karnavališką Lietuvos dainuojančios revoliucijos pusę.

 

Rugsėjo 28 d. Atkurtos Lietuvos Šimtmečio programą Jelcino centre pratęsė “Meno avilio” kuratorės, kino istorikės Linos Kaminskaitės-Jančorienės rengta dokumentinių filmų programa. Parodyti R. Verbos, A. Grikevičiaus, E. Zubavičiaus, H. Šablevičiaus, K. Matuzevičiaus trumpametražiai šedevrai, padėję pagrindus iki šiol šlovės neprarandančiai Lietuvos dokumentikos mokyklai.

 

Programą rengė, Lietuvos fotomenininkų sąjunga, VšĮ “Meno avilys”, Lietuvos respublikos ambasada Rusijoje.

 

 

Gintaro Česonio nuotraukoje Romualdas Požerskis