Lietuviški blyksniai tarptautiniame Jeruzalės lėlių teatro festivalyje

Data

2019 08 22

Įvertinimas
0
Leliu baneris.jpg

Jeruzalės lėlių teatro festivalyje pirmą kartą pristatytas lietuvių kūrėjų darbas – Stalo teatro spektaklis „Gandro dovana“. Būtent jis labiausiai sužavėjo pernai Klaipėdos lėlių teatro festivalyje „Materia Magica“ dalyvavusį Jeruzalės lėlių teatro festivalio meno vadovą Shahar Marom.

Rugpjūčio 21 d. įvyko spektaklio „Gandro dovana“ izraelietiška premjera, sutraukusi gausų būrį pačių jauniausių teatro mylėtojų. Kadangi spektaklyje nėra dialogų, mažiesiems žiūrovams į jį įsijausti ir jį suprasti kalbos barjeras nesutrukdė.

Spektaklį „Gandro dovana“ jo kūrėjai apibūdina kaip muzikinį etnologinį veiksmą. Jis pasakoja apie gandrą – paukštį, kuris dar ir šiandien laikomas šventu, nešančiu laimę. Senovėje lietuviai tikėjo, kad rudenį išskrisdami gandrai išneša mirusiųjų vėles, visokias ligas ir nelaimes, o pavasarį parneša naujas sielas, norinčias gyventi žemėje. Lietuviškas folkloras Izraelio publikai perteiktas pasitelkiant žaismingai ritmišką aktorių vaidybą, kuri susipina su gyvai įvairiais instrumentais atliekama muzika.

Šis spektaklis tapo ne vieninteliu lietuvišku festivalio akcentu. Kasmet renginio organizatoriai pakviečia vis kitą užsienio iliustruotoją sukurti vizualinę festivalio tapatybę – logotipą, plakatus, katalogą, lauko reklamas ir t. t. Šiemet Jeruzalės gyventojus ir miesto svečius pasitiko žinomos lietuvių dailininkės, daugelio apdovanojimų laureatės Aušros Kiudulaitės fantastiniai personažai.

Jeruzalės lėlių teatro festivalis yra didžiausias ir seniausias tokio pobūdžio renginys Izraelyje: jame pasirodo trupės iš viso pasaulio, o programa sulaukia didelio vietos šeimų, vaikų ir jaunimo susidomėjimo.

Projektą parėmė Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos kultūros institutas.