Lietuva ir Lenkija – 100-mečio jubiliejai primena ir stiprina kultūrinius saitus

Data

2018 11 23

Įvertinimas
1
image00004.jpg

Lietuvos ir Lenkijos kultūrinių mainų įprasminimas švenčiant valstybingumo atkūrimo šimtmetį, bendradarbiavimo kultūros paveldo srityje stiprinimas, Europos Sąjungos struktūrinės paramos panaudojimas kultūros projektams naujuoju finansiniu laikotarpiu. Šios pagrindinės temos buvo aptartos Varšuvoje įvykusiame Lietuvos kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson susitikime su Lenkijos Ministrų Tarybos vicepremjeru, kultūros ir nacionalinio paveldo ministru Piotru Glinskiu.

„Lietuva ir Lenkija yra svarbios strateginės partnerės ir artimiausios kaimynės, turinčios daug istorinių ir kultūrinių bendrumų. Kultūriniai mainai ypač suintensyvėjo šiemet, švenčiant Lietuvos ir Lenkijos valstybingumo atkūrimo šimtmečius. Varšuvoje prasidedanti Lietuvos kino savaitė – vienas svarbiausių šimtmečiui skirtų projektų, pratęsiantis čia jau vykusius muzikos, vizualiojo meno, architektūros, kitų meno sričių renginius, – sakė ministrė L. Ruokytė-Jonsson. – O lietuviška auditorija labai vertina Lenkijos šimtmečio kultūrinę programą, rengiamą Lenkijos instituto Vilniuje ir Adomo Mickevičiaus instituto“.

Susitikime pabrėžta, kad įsibėgėję kultūriniai mainai ir ateityje bus skatinami ir turėtų plėsti menines pažintis. Kitais metais planuojama plataus masto kultūrinė programa „Lietuvos kultūros sezonas" Liubline. Didelis dėmesys Lietuvai bus skiriamas ir Krokuvoje vyksiančiame Vidurio ir Rytų Europos kultūros paveldo forume, taip pat numatoma organizuoti specialią Lietuvos kultūrinę programą Ščecine 2020 metais.

Kultūros ministrai sutarė, kad būtina tęsti aktyvų bendradarbiavimą kultūros paveldo srityje. Vienas geriausių tokio bendradarbiavimo pavyzdžių – kasmetiniai Lietuvos ir Lenkijos kultūros paveldo ekspertų grupės susitikimai, kurie padeda spręsti svarbias su kultūros paveldo išsaugojimu susijusius problemas, dalintis patirtimi, todėl būtina užtikrinti tokių susitikimų tęstinumą.

Susitikime taip pat sutarta keistis informacija apie naujos Europos Sąjungos finansinės perspektyvos 2021–2027 metais teikiamomis galimybėmis pasinaudoti struktūriniais fondais, intensyviau finansuojant kultūros ir kultūros paveldo projektus bei programas.

Ministrė L. Ruokytė-Jonsson taip pat apsilankė Varšuvos šiuolaikinio meno centre „Zamek Ujazdowski“, kuriame eksponuojama bendra lietuvių ir lenkų menininkų paroda „Laukiant kito atėjimo“. Prieš tai ši paroda buvo surengta Šiuolaikinio meno centre Vilniuje.

 

Nuotraukos autorius: Danuta Matloch, MKiDN