Kultūros ministrė: „Žurnalistų saugumas kartu yra ir visos visuomenės saugumas“

Data

2017 07 04

Įvertinimas
0
19620945_248527888976583_4042926986697314519_o.jpg

Liepos 3 d. kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson dalyvavo Vilniuje vykusioje tarptautinėje Užsienio reikalų ministerijos, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Atstovo žiniasklaidos laisvei biuro ir Lietuvos žurnalistų sąjungos organizuotoje konferencijoje „Žurnalistų saugumas – nauji iššūkiai ir koordinuotas atsakas“. Renginyje aptarta žurnalistų saugumo padėtis ESBO regione, taip pat žurnalistų darbui kylantys iššūkiai ir galimos tarptautinio atsako priemonės.

„Klaidinga manyti, kad žurnalisto saugumas yra tik jo fizinės apsaugos reikalas. Žurnalistų saugumas kartu yra ir visos visuomenės saugumas: prievarta prieš žurnalistą – tiesioginė grėsmė saviraiškos laisvei. Pastaraisiais metais pastebėta, jog išpuoliai prieš žurnalistus ir žiniasklaidą vis dažnesni, tad šioje srityje dar turime nemažai padirbėti. Nes žurnalisto saugumas – valstybės, jos demokratinės sąrangos ir valstybės brandos klausimas“, – kalbėjo L. Ruokytė-Jonsson.

Nuo 2011 metų, kai Lietuvai pirmininkaujant ESBO buvo priimtos Vilniaus rekomendacijos dėl žurnalistų saugumo, anot kultūros ministrės, Lietuva išmoko tam tikras pamokas. Viena jų – kad žurnalisto saugumas taip pat yra ir jo informacijos šaltinio apsauga. Ministrės teigimu, tam tikra pažanga vyko ir įstatymų leidyboje dekriminalizuojant naudojimąsi saviraiškos laisve – 2015 metais panaikinta baudžiamoji atsakomybė už įžeidimą, nuo 2017-ųjų neliko ir administracinės atsakomybės už Respublikos Prezidento įžeidimą visuomenės informavimo priemonėse.

Žiniasklaidos ekspertų, diplomatų, politikų, akademinės ir pilietinės visuomenės atstovų diskusijose daugiausia dėmesio skirta naujiems žurnalistinės veiklos iššūkiams, kylantiems dėl propagandos, kibernetinių incidentų, socialinės medijos įtakos, mažėjančio visuomenės pasitikėjimo, informacinėmis technologijomis grįstų verslo modelių ir naujų turinio platformų naudojimo. Į žurnalistų saugumą pažvelgta ir iš informacijos šaltinių apsaugos pozicijų, aptarti žurnalistų darbo konfliktų zonose aspektai, moterų žurnalisčių saugumas ir kiti su žurnalisto ir jo darbo saugumu susiję klausimai.