Kultūros ministerijoje – apie autorių teisių gynimą internetinėje erdvėje

Data

2019 06 19

Įvertinimas
0
Svetainei.jpg

Kultūros ministerija, tęsdama bendradarbiavimo susitarimą su Pasauline intelektinės nuosavybės organizacija (PINO), birželio 19 d. surengė seminarą, skirtą aptarti autorių teisių gynimo internete klausimus.

Nuo balandžio 1 d. Lietuvoje pradėtos taikyti Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme nustatytos autorių teisių gynimo priemonės (jas taikyti įgaliota Lietuvos radijo ir televizijos komisija) – autorių teises pažeidžiančio turinio blokavimas internete panaikinant prieigą prie konkrečios interneto svetainės, kurioje pateikiamas nurodytas turinys. Todėl pagrindinis seminaro dalyvių dėmesys sutelktas į turinio blokavimo internete praktinius aspektus. PINO teisininkas Thomas Dillonas ir šios organizacijos bendradarbiavimui su Lietuva vystyti pasitelkta ekspertė iš Danijos Maria Fredeslund pasidalijo savo žiniomis, patirtimi ir įžvalgomis, kaip blokuojant nelegaliai skelbiamą turinį internete būtų galima siekti autorių ir kitų visuomenės interesų pusiausvyros, nepamirštant svarbios funkcijos – visuomenės švietimo.

Seminare dalyvavo Lietuvoje veikiančių kolektyvinio administravimo asociacijų, ministerijų, Vilniaus apygardos administracinio teismo, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos, kitų valstybės institucijų, taikančių blokavimo internete skelbiamai informacijai priemones, taip pat nevyriausybinių organizacijų, specialiųjų kompetencijų centrų atstovai.

Šis seminaras – bendro Kultūros ministerijos ir PINO projekto dalis. Siekiant didinti autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugą skaitmeninėje erdvėje bei ugdyti visuomenės sąmoningumą, susitarimą dėl bendro projekto buvo sutarta pasirašyti praėjusių metų pabaigoje Ženevoje.

Kultūros ministerijos ir PINO įgyvendinamo projekto tikslai – patobulinti autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos priemonių reguliavimą skaitmeninėje aplinkoje ir numatyti naujas priemones, kuriomis būtų išspręstos problemos, susijusios su galimybe uždrausti neleistiną prieigą prie autorių teisėmis saugomų kūrinių internete. Projektu taip pat siekiama didinti visuomenės informuotumą ir skatinti pagarbą autorių teisėms, formuoti neigiamą požiūrį į piratinę veiklą ir mažinti jos mastą, tuo pat metu sudarant kuo palankesnes sąlygas teisėtai prieigai prie autorių ir gretutinėmis teisėmis saugomo turinio.