Kultūros ministerija atnaujino diskusijas dėl žiniasklaidos turinio internete kūrėjų teisių

Data

2018 12 03

Įvertinimas
1
pastatas 2.jpg

Europos Tarybos ir Parlamento pozicijoms išsiskyrus dėl naujosios Autorių teisių direktyvos skaitmeninėje rinkoje nuostatų, susijusių su turinio panaudojimu internete, ir prasidėjus trišalėms derybos su Europos Komisija, Kultūros ministerija atnaujino diskusijas su žiniasklaidos turinio internete kūrėjais.

Lietuvos pozicija buvo atspindėta Europos Taryboje 2018 m. gegužės 25 d. priimtame Bendrajame požiūryje dėl direktyvos nuostatų, tačiau Parlamentas šių metų rugsėjo 12 d. nubalsavo dėl kitokio direktyvos teksto.

Kultūros ministerijoje vykusiame susitikime su Lietuvos žiniasklaidos turinio internete kūrėjais buvo išsakyta vieninga pozicija, kad šiuo metu susidaręs disbalansas tarp kuriančiųjų turinį internete ir šiuo turiniu besidalijančių platformų (pvz., Google, Facebook, Youtube) turi būti panaikintas. Turinio kūrėjams reikia suteikti galimybę labiau apsaugoti kuriamą turinį ir spręsti dėl jo panaudojimo bei pasiekiamumo internete.

Susitikime dalyvavusių Lietuvos žiniasklaidos turinio internete kūrėjų negąsdina Ispanijos patirtis, kuomet naujienų internete paieškos sistema GoogleNews apribojo galimybę šios platformos pagalba surasti konkretų žiniasklaidos turinį, nes ilgalaikėje perspektyvoje jau pastebimi ir teigiami pokyčiai.

Nacionalinės informacinių ir ryšių technologijų sektoriaus asociacijos atstovų nuomone, svarbu, kad naujoji leidėjų teisė nebūtų taikoma nuorodoms į turinį (angl. hyperlinks) ir nedidelėms jų ištraukoms (angl. snippets) – tai galėtų tapti rimta grėsme laisvam informacijos srautui.

Nutarta, kad trišalių derybų metu Lietuvos pozicija bus nuolat derinama su sektoriaus dalyviais ir atnaujinama.