Kijeve atidaryta paroda „Olegas Truchanas – Lietuvos ir Australijos legenda“

Data

2017 11 17

Įvertinimas
0
Poster.jpg

Lapkričio 16 d. Nacionaliniame Taraso Ševčenkos muziejuje Kijeve atidaryta paroda „Olegas Truchanas – Lietuvos ir Australijos legenda“, pasakojanti apie žymų ukrainietiškas šaknis turėjusį Australijos lietuvį.

Parodą atidarė Lietuvos Respublikos ambasadorius Ukrainoje Marius Janukonis ir Australijos ambasadorė Ukrainoje Melissa O‘ Rourke, kurie pasidžiaugė galėdami kartu, Olego Truchano senelių gimtinėje, pristatyti šią nepaprastą asmenybę, gimusią ir augusią Lietuvoje.

Parodos kuratorius, festivalio „Kaunas Photo“ meno vadovas Mindaugas Kavaliauskas, pristatęs parodą pabrėžė, jog O.Truchanas yra retas pavyzdys fotografijos istorijoje, kuris savo darbu pasiekė svarbių rezultatų laukinės gamtos išsaugojimui. Ši paroda Ukrainoje – galimybė parodyti, kad tokia herojiška asmenybė ir jos palikimas priklauso mums visiems – Lietuvai, Australijai, taip pat ir Ukrainai, bei visam pasauliui, išgyvenančiam tapatybės ir nesavanaudiškų idealų krizę.

Parodoje eksponuojamas gausiai iliustruotas ir ukrainiečių kalba aprašytas O.Truchano gyvenimo ir kūrybos kelias, jo darytos fotografijos, taip pat filmuota medžiaga, kurioje prisiminimais apie kūrėją dalijasi prezidentas Valdas Adamkus, susitikęs su O.Truchanu jo kelionės po Australiją metu 1964 metais. 

 „Jis buvo tikras gamtos žmogus: mylintis gamtą, tiriantis ją. Dėka jo aš taip pat turėjau galimybę susipažinti su nedidele nuostabios Tasmanijos gamtos dalimi. Aš manau, kad jo nuveikti darbai Australijoje išliks kaip itin vertinga medžiaga ir brangi dovana. Džiaugiuosi, kad jūs ėmėtės iniciatyvos pristatyti šį žmogų, kurių taip reta pasaulyje. Jis nusipelnė mūsų pagarbos ir galime tik dėkoti, kad jis gyveno“, – kalbėjo V.Adamkus.

Olegas Тruchanas (1923–1972) – fotografas, keliautojas, tyrinėtojas, buriuotojas, gamtosaugininkas ir ekologinės sąmonės žadintojas, naudojęs fotografiją kaip pagrindinę priemonę visuomenės švietimui apie gamtos paveldą ir poreikį jį saugoti. Gimęs Šiauliuose, kur nuo XIX a. apsigyveno jo protėviai ukrainiečiai, po karo išvyko į Vakarus ir kurį laiką gavo prieglobstį pabėgėlių stovykloje Vokietijoje. Būtent čia Olegas Truchanas atrado fotografiją savo kelionių po Bavarijos bei Tirolio Alpes įspūdžiams įamžinti. Pažintis su fotografija buvo lemtinga. Fotografija puikiai tiko Tasmanijos gamtos grožio perteikimui, lydėjo fotografą ir gamtosaugininką visą likusį gyvenimą ir buvo raktas į tasmaniečių širdis, pakeitęs politikos srovių kryptis, išmokęs žmones žvelgti į gamtą kaip į paveldą, o ne kaip priemonę civilizacijos tikslams siekti. 1949 m. Olegas Truchanas atvyko į Tasmaniją, kur nenurimstantį klajoklį užbūrė gamtiniais ištekliais turtinga sala, tapusi pagrindiniu jo fotografijų siužetu ir viso gyvenimo tikslu – išsaugoti Tasmanijos gamtos turtus ateities kartoms. Jis turėjo išskirtinį talentą savo pasakojimais bei fotografijomis perduoti savo meilę gamtai ir atskleisti magišką Tasmanijos salos grožį. 1972 m. sausio 6 d. žuvo Tasmanijoje, Gordono upėje. Apie Olego Truchano žūtį skelbė visi Tasmanijos laikraščiai, pareikšdami pagarbą ir užuojautą artimiesiems. Jo atminimui įamžinti išleistos knygos, sukurti dokumentiniai filmai, muzikos kūriniai, pavadintos gamtos draugijos, gamtos rezervatas, kalnas Tasmanijoje ir gatvė fotografo gimtuosiuose Šiauliuose.

 

Paroda Kijeve veiks iki gruodžio 3 d.

Parodą organizavo – festivalis „Kaunas Photo“, Lietuvos Respublikos ir Australijos ambasados Ukrainoje. Dalinai finansavo Lietuvos kultūros institutas ir Lietuvos kultūros taryba.

 

Jurgis Giedrys

Kultūros atašė Ukrainoje