Karolina Jakaitė – scenoje su legendiniu britų režisieriumi Ken Loach

Data

2018 02 01

Įvertinimas
2
image3.JPG

Praėjusią savaitę mokslininkė Karolina Jakaitė Londone pristatė savo mokslinį tyrimą apie lietuvių menininkus, dalyvavusius parodoje Londone 1968 metais. The Night of Ideas, organizuojamas Prancūzų Instituto, yra globalus renginys, apimantis daugelį institucijų: Europos Komisiją, Londono imperatoriškajį koledžą, Viktorijos ir Alberto muziejus, Londono karališkajį koledžą ir kitus. Šiemet renginio programa įkvėpta 1968 metų Paryžiaus protestų devizo “Power to the Imagination”.

K. Jakaitės tyrimo pristatymas vyko diskusijoje „Imagining Revolutions” (liet. „Įsivaizduojant revoliucijas”). Temą diskusijos svečiai atskleidė į temą žvelgami skirtingais požiūrio taškais – nuo meno ir literatūros, iki įvykių, kurie pakeitė istoriją: Napoleono įsiveržimas į Milaną, Baltijos kelias, Prahos protestai. K. Jakaitės tyrimo pristatymas puikiai papildė diskusiją – įkvepiančioje pateiktyje mokslininkė paaiškino lietuvių menininkų dalyvavimo Londono parodoje svarbą. Tyrimo autorė taip pat pabrėžė Lietuvos istorijos įvykių ir revoliucijų, prasidėjusių kitose pasaulio šalyse, bet galimai turėjusių įtakos valdžios pasikeitimams rytų Europoje, reikšmingumą.

Diskusijos metu dalyviai ir publika iškėlė labai daug įdomių klausimų. Vienas iš diskusijos dalyvių – legendinis britų režisierius Ken Loach, kurio filmai The Wind That Shakes the Barley (2006) ir I, Daniel Blake (2016) yra apdovanoti auksine palmės šakele Kanų kino festivalyje, reaguodamas į publikos klausimus, pasiūlė žodį „revoliucija” vartoti atsakingiau, atkreipti dėmesį į tai, kad ne viskas, kas vyksta socialiai aktyvioje visuomenėje gali būti traktuojama kaip revoliucija. Britų režisierius D. Blake reagavo į lietuvės mokslininkės K. Jakaitės tyrimo pristatymą išsakydamas nuomonę, kad politinė laisvė nebūtinai reiškia ekonominę laisvę.

Aktyvus leiboristas K. Loch savo tyrimo, kuriame tirtos imigrantų darbo sąlygos Rytų Anglijoje ir išsamiau tyrinėta lietuvių moterų darbo sąlygų tema, pavyzdžiu priminė, jog ekonominė laisvė ir žmogaus gerovė yra tiek pat svarbūs, kiek ir politinė laisvė.

Diskusija užbaigta K. Loach raginimu būti atsakingais piliečiais, kovojančiais už savo laisves ir teises. Mokslininkės K. Jakaitės pristatymas, kurio autorė neslėpė džiaugsmo galinti prisistatyti lietuve, atliepė režisieriaus K. Loach mintis apie poreikį kovoti už laisvę, o ją išsikovojus nenuleisti rankų ir siekti savo ir valstybės gerovės.

K. Jakaitės dalyvavimą The Night of Ideas parėmė Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos Ambasada Didžiojoje Britanijoje. Lietuvės dalyvavimas „The Night of Ideas” „Imagining revolutions” diskusijoje įvyko bendradarbiaujant Prancūzų kultūros instituto Londone atstovei Lucie Campos ir Lietuvos kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje Justėi Kostikovaitei.

Daugiau informacijos: https://www.kcl.ac.uk/artshums/depts/complit/eventrecords/2017-18/Imagining-Revolutions-%E2%80%93-the-50th-anniversary-of-the-Paris-protests-of-May-1968.aspx

 

Justė Kostikovaitė

Kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje