Italijoje – M/AG/MA parodos uždarymas

Data

2018 04 03

Įvertinimas
1
Magma_Opening-496.jpg

Centriniame grafikos institute Romoje iki balandžio 2 d. veikė paroda „Kūnas ir žodis Italijos ir Lietuvos moterų mene nuo 1965 m. iki šių dienų“, kuruojama Benedettos Carpi De Resmini ir Laimos Kreivytės. Kovo 28 d. vyko paskutinis lydintis parodos renginys – poezijai ir videomenui skirtas vakaras. Gausiai lankomoje parodoje vyko tyrėjų ir menotyrininkų ekskursijos studentams, o vidutinis instituto lankytojų skaičius viršytas dvigubai.

Parodoje dalyvavo menininkės Jurga Barilaitė, Mirella Bentivoglio, Tomaso Binga, Irma Blank, Eglė Ganda Bogdanienė, Violeta Bubelytė, Cooltūristės, Coro Collective, Amelia Etlinger, Giosetta Fioroni, Chiara Fumai, Laura Garbštienė, Marija Gimbutas, Nicole Gravier, Karla Gruodis, Kristina Inčiūraitė, Justė Janulytė, Eglė Kuckaitė, Ketty La Rocca, Maria Lai, Lina Lapelytė, Aurelija Maknytė, Lucia Marcucci, Paola Mattioli, Libera Mazzoleni, Verita Monselles, Elisa Montessori, Anna Oberto, Paulina Pukytė, Eglė Rakauskaitė, Cloti Ricciardi, Eglė Ridikaitė, Marija Teresė Rožanskaitė, Suzanne Santoro, Laisvydė Šalčiūtė, Eglė Vertelkaitė, Patrizia Vicinelli ir Simona Weller.

Italijos leidykla „Quodlibet“ išleido 300 puslapių M/AG/MA parodos katalogą. Tekstus katalogui parašė kuratorės Daniella Ferrari, Maria Antonella Fusco, Giuseppe Garrera, Laura Iamurri, Lolita Jablonskienė, Giedrė Jankevičiūtė, Paulina Pukytė, Raffaella Perna, Antonella Renzitti ir Audronė Žukauskaitė.

Parodą M/AG/MA lydėjo plati renginių programa.

Vasario 23 d. surengtas vakaras, dedikuotas lietuvių kalbai. Vyko susitikimas su Pietro U. Dini – filologu, lingvistu bei vertėju, dėstančiu baltų filologiją, lietuvių kalbą ir kultūrą, bendrąją lingvistiką bei vertimo teoriją ir praktiką Pizos universitete. Antrasis vakaro svečias, Adriano Cerri – lingvistikos mokslų daktaras, dėstytojas bei vertėjas. Renginio metu skambėjo A. Cerri į Italų kalba išverstos poemos „Metai“ ištraukos.

Kovo 8-oji buvo dedikuota moterims ir performansams. Programą sudarė dvi dalys. Pirmoje dalyje legendinės menininkės Anna Oberto ir Tomaso Binga pristatė vienus iš svarbiausių savo darbų, susijusių su italų feminizmo judėjimu 7-ajame dešimtmetyje. Performansą taip pat atliko Elena Bellantoni, viduriniosios menininkių kartos atstovė. Antroje renginio dalyje vyko apskritojo stalo diskusija, moderuojama parodos MAGMA ko-kuratorės Benedetta Carpi De Resmini. Diskusijoje prie menininkių prisijungė tyrėjos ir kritikės: Laura Iamurri bei Agnė Narušytė. Scenografė Medilė Šiaulytytė viso vakaro metu piešė ir dovanojo vakaro dalyvių eskizus.

Kovo 23 d. vyko vakaras su vaikų iliustracija ne vaikams. Turino vaikų muziejaus vadovas Pompeo Vagliani atidžiai gilinosi į pristatomą Giedrės Jankevičiūtės ir V. Geetha knygą “Another History of the Children‘s Picture Book: from Soviet Lithuania to India.” ir aptiko įdomių sąsajų tarp sovietų Lietuvos knygos – ne tik vaizdų, bet ir tekstų – ir italų pokario knygos, pastebėjo stalininio ir Mussolini režimo panašumus. Užsimezgė įdomus pokalbis, kuriame dalyvavo ir grafikos istorikė iš Neapolio Gaia Salvatori.

Kovo 28 d. vakarą pradėjo vienas iš parodai kūrinius paskolinusių feministinio meno kolekcionierių, tyrėjas Giuseppe Garrera, kuris atliko moters balso septintojo dešimtmečio Italijos poezijoje analizę. Jam antrino profesorė Carla Subrizi, pasakojusi apie poetę Patrizia Vicinelli, vieną iš parodoje dalyvaujančių menininkių. Vėliau dvi menininkės Silvia Giambrone ir Paulina Pukytė skaitė savo kūrinius ir diskutavo su parodos kuratore Benedetta Carpi De Resmini. Vakarą vainikavo, taip pat kaip ir Vilniuje NDG vykusios parodos M/AG/MA uždarymo metu pademonstruota speciali videomeno programa She Devil, kurią kartu su Centrinio grafikos instituto tyrėja bei kuratore Antonella Renziti pristatė programos sumanytoja architektė ir galeristė Stefania Mischetti.

Parodos veikimo metu centriniame grafikos institute vyko dviejų savaičių trukmės penkių VDA studenčių stažuotė bei tiriamasis galerijos „Kairė – dešinė“ Jurgos Minčinauskienės ir Kristinos Kleponytės-Šemeškienės vizitas. Šį bendradariavimą ir studentų mainus tikimasi tęsti kasmet.

Parodos rengėjos ir kuratorės dėkoja visiems prisidėjusiems prie projekto: Jolantai Balčiūnienei, Giovanni Zipoli, Danutei Gambickaitei, Giuliai Pardini, Inetai Armanavičiūtei, Rūtai Valentaitei ir kitiems.

Parodos partneriai: Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinė dailės galerija, Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos Respublikos ambasada Italijos Respublikoje.

Paroda buvo remiama Lietuvos kultūros tarybos ir Vilniaus miesto savivaldybės.