Didžiosios Britanijos koncertų salėse skambėjo projektas „Lietava“

Data

2017 11 16

Įvertinimas
0
Lietava at Union Chapel_ Photo by Paul Hudson_49.jpg

„Lietava“ – tai projektas, pasakojantis istoriją apie 16 tradicinių senųjų lietuvių folko instrumentų skambesį. Šiam projektui įgyvendinti savo jėgas sujungė du talentingi lietuvių kūrėjai – multiinstrumentalistas ir improvizacinės lietuvių folk muzikos vėliavnešys Saulius Petreikis ir alternatyviosios muzikos scenoje gerai pažįstamas prodiuseris Domas Strupinskas. „Lietava“ albumas buvo įrašytas Nidos menų kolonijoje, Neringoje. Įrašinėdami senuosius instrumentus atlikėjai rėmėsi į minimalizmo ir vyksmo dokumentalumo idėjas, kartu norėdami pakviesti diskusijai, apie įsistovėjusią liaudies muzikos teoriją. Tam atlikėjai sukūrė terminą, apibūdinantį „Lietava“ albumo idėją – kintantis folkas (angl. – „shifting folk”). Tai estetinis manifestas, kalbantis apie tradicijos ir jos atnaujinimo santykį.

Unikalų „Lietava“ projektą pastebėjo britų muzikos kompanija „The state51 Conspiracy”, kuri nuo 1992 metų dirba su nepriklausomais atlikėjais ir įrašų kompanijomis, tokiomis kaip „Bella Union”, „Alva Noto”, „Heavenly Recordings”, bei yra gerai žinoma Didžiosios Britanijos nepriklausomos muzikos sektoriuje.

Londone įsikūrusi kompanija lapkričio 10 dieną išleido „Lietava“ albumo vinilo plokštelę, kartu su CD ir knyga, aprašančia albume įrašytų instrumentų kilmės istorijas, projekto idėją.

„Lietava“ albumo taip pat jau galima pasiklausyti visose skaitmeninėse muzikos platformose. Šis projektas britų dėmesį patraukė dėl ypatingo kultūrinio išskirtinumo bei unikalaus atlikėjų požiūrio į garso išsaugojimą. Tai pirmasis lietuvių folk įrašas, kurį išleido britų muzikos kompanija.

„Lietava“ yra neįtikėtinai talentingų muzikantų pasakojimas, turintis didžiulę kultūrinę reikšmę. Padėti Sauliui ir Domui pasakoti šias istorijas ir įamžinti šį aukštos kokybės albumą, bei parodyti atlikėjų gyvą pasirodymą publikai Didžiojoje Britanijoje mums yra tikra privilegija. Šio albumo meistriškumas puikiai įkūnija mūsų kompanijos vertybes”, – apie „Lietava“ pasakojo „The state51 Conspiracy” muzikos kompanijos atstovas Pete Bradwell.

Kartu su Lietuvos Kultūros Institutu, kompanija „The state51 Conspiracy” lapkričio mėnesį surengė „Lietava“ koncertinį turą, kurio metu Saulius Petreikis ir Domas Strupinskas projektą gyvai pristatė trijuose miestuose – Londone, Edinburge ir Birmingeme.

Lapkričio 4 dieną Domas ir Saulius pasirodė „Daylight Music” programoje, unikalioje Union Chapel erdvėje. Tai buvo specialus koncertas, atšventęs 140 koplyčios gyvavimo metų sukaktį, ir 25 metus čia vykstančių koncertų jubiliejų. „Daylight Music” renginių ciklo programoje yra pasirodę tokie atlikėjai kaip Nils Frahm, Alexis Taylor, Frank Sidebottom ir daugelis kitų.

Tą pačia dieną Domas ir Saulius subūrė lietuvių bendruomenę rytų Londone įsikūrusioje Šv.Kazimiero lietuvių bažnyčioje. Tą vakarą teatrališkas Sauliaus Petreikio gebėjimas valdyti virš tuzino skirtingų instrumentų sukaustė žiūrovų dėmesį ir pažadino gimtos šalies ilgesį, pasirodymo metu ne vienas klausytojas braukė ašarą.

Trečiasis „Lietava“ turo koncertas vyko seniausioje muzikinės paskirties koncertų salėje Škotijoje, Edinburge. 1763 metais pastatyta St. Cecilia’s Hall po savo stogu glaudžia vieną svarbiausių istorinių muzikos instrumentų kolekciją visame pasaulyje. Sauliaus ir Domo pasirodymas Edinburge užsibaigė diskusija tarp atlikėjų ir publikoje susirinkusių vietinių žurnalistų, apie instrumentų ypatumus, bei folk muzikos išsaugojimą situaciją Lietuvoje.


„Įspūdingas koncertas. Jo rezultatas – magiška valanda, kuomet publika pasineria į instrumentų ir gamtos įrašų sąveiką: atmosfera, kurioje susiduria folkas ir gamta.” – apie meistrišką pasirodymą Edinburge rašė škotų meno ir kultūros žurnalas „The Wee Review”.


Paskutinis turo koncertas puikiai įprasmino „Lietava“ projekto dvilypę prigimtį. Archajiški lietuvių liaudies instrumentai suskambėjo modernioje erdvėje – Centrala Galerijoje, įsikūrusioje Birmingemo gyventojams gerai žinomame meno galerijų rajone.
 

Daugiau informacijos rasite: čia

Išgirsti „Lietavą” galite: čia

 

 

Justė Kostikovaitė

Kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje