Briuselyje surengtas grafikos, muzikos, literatūros ir sutartinių vakaras „Moters balsas“

Data

2019 02 04

Įvertinimas
0
Moters balsas_Briuselis.jpeg

Sausio 25 d. Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje Briuselyje surengtas neįprastas tarpdisciplininis kultūros vakaras „Moters balsas“, kuriame meilė muzikai, dailei, gyvenimui suvienijo grafikes Kristiną Norvilaitę ir Jūratę Rekevičiūtę, rašytoją Eriką Umbrasaitę ir kanklininkę Agotą Zdanavičiūtę. Pilnutėlėje Lietuvos nuolatinės atstovybės salėje skambėjo kanklių melodijos, paveikslų, kovos su vėžiu ir tiesiog gyvenimiškos istorijos.

„Moters balsas“ skirtas dviejų ryškiausių Lietuvos grafikių K. Norvilaitės ir J. Rekevičiūtės grafikos darbų parodos pristatymui Briuselyje. Vis dar netrūksta norinčių moterų balsą prislopinti, jo neišgirsti, į jį nereaguoti. Nereaguoti į K. Norvilaitės ir J. Rekevičiūtės darbus neįmanoma, nes kiekvienas paveikslas skamba. Grafikos darbų autorės pristatyti savo kūrybą į Briuselį atvyko keletą mėnesių vėliau, nei jų paveikslai, atkeliavę iš Paryžiaus, o tai suteikė puikias galimybes ES diplomatams ir pareigūnams, lietuvių bendruomenių Paryžiuje ir Briuselyje nariams patirti menininkių kūrybos žavesį.

Moters balso metafora svarbi dar ir tuo, kad 2018 m. piktavalis vėžys pabandė pritildyti J. Rekevičiūtės balsą, pristabdyti jos meninę raišką, tačiau užsispyrusi menininkė nepasiduoda ir kalba toliau. Spalvomis. Metaforomis. Kūrybiškumu.

Kartu su grafikių balsais Briuselyje skambėjo ir Prancūzijoje gyvenančios rašytojos ir žurnalistės Erikos Umbrasaitės balsas, kuri taip pat žino, kiek pastangų reikia kovai su vėžiu laimėti. Jos sveikimo patirtis išsiliejo į knygos „Vienos krūties istorija“ puslapius, o kitos istorijos sugulė į knygas „Moteris katė ir jaunas mėnulis“, „Prancūzija mon amour“ ir naujausią – „Paskolink man savo gyvenimą“.

Vakaro pabaigoje kartu su Laume Agota (Agota Zdanavičiūte) vakaro svečiai paniro į banguojantį kanklių melodijų ir sutartinių verpetą. Agota Zdanavičiūtė – aktyvi muzikantė, koncertuojanti su grupe SEN SVAJA bei folkloro projektu „Laiminguo“. Puoselėdama lietuvių ir baltiškąsias tradicijas, ji veda sutartinių bei kanklių ratus Lietuvoje ir užsienyje.

Vakaras surengtas bendradarbiaujant su Lietuvos kultūros institutu, Lietuvos nuolatine atstovybe ES ir Lietuvos ambasada Belgijoje.