Berlyno klube „b-flat“ skambės „Džiazo miniatiūros“

Data

2017 11 06

Įvertinimas
0
Dziazo_miniatiuros2_M.Gudzinavicius.jpg

Džiazo ketvertas Giedrė Kilčiauskienė, Andrejus Polevikovas, Darius Rudis ir Vytis Nivinskas vėl Vokietijoje – lapkričio 6 d. berlyniečiams ir miesto svečiams jie pristatė projektą „Džiazo miniatiūros“, kuriuo susižavėjo jau du dešimtmečius veikiantis Berlyno džiazo klubas „b-flat“.

Klubas „b-flat” nuo savo įkūrimo 1997-ais metais garsėja kaip viena aktyviausių Berlyno džiazo aikštelių, kur yra groję Bradas Mehldau, Joe Sample'as, Kurtas Rosenwinkelis, Aki Takase ir daugelis kitų. Nėra raktažodžio, kuris galėtų apibendrinti „b-flat“ stilistinį turinį. Džiazas ten skamba kasdien ir kaskart – kitoks.

Lapkričio 6 d. berlyniečiai ir miesto svečiai pirmiausia išgirs lietuvišką santykį su džiazo standartais. Nors mūsų šalyje džiazo standartai daugiausia traktuojami kaip pedagoginis repertuaras ir retai kada pasiekia profesionalią sceną, G. Kilčiauskienė, A. Polevikovas, V. Nivinskas ir D. Rudis nusprendė visą savo turimą patirtį panaudoti būtent klasikinio repertuaro interpretacijoms ir laiko išbandymus atlaikusiems šedevrams leisti suskambėti kitaip. Rezultatas buvo gražus ir netikėtas. Nepaisant to, jog atlikėjai nesiekė laužyti kanonų ir konfliktuoti su tradicija, jie kūrinius atliko šviežiai ir negirdėtai, paliudydami, kad nacionalinio džiazo savastis visai nebūtinai glūdi repertuariniuose pasirinkimuose, o gal kiek giliau.

Pagrindinis programos akcentas – nauji autoriniai kūriniai iš antrojo kvarteto albumo „VII“, kurių didžioji dalis (šeši iš septynių) sukurti lietuvių kalba. Užsienio publika šio to netenka, negalėdama paraidžiui sekti sąmojingų Giedrės minties vingių, patarlių ir perkeltinių ar tiesioginių prasmių įtampos. Tačiau emocinė dainų įkrova ir nuostabi lietuvių kalbos fonetika išlieka universalios ir paveikios. Ir žinoma, unikalus ir nepakartojamas G. Kilčiauskienės balso tembras, intonacijos ir nepaprastas solistės įtaigumas yra tarsi „vertėjai“, kurie kalbos barjerą paverčia magija ir ne iki galo išsakytos paslapties kerais. Taip pat vokiečių publikai parengta visiškai nauja A. Polevikovo kompozicija iš naujutėlio, dar lietuviškojo pristatymo tebelaukiančio albumo „Ethnic Mood“, kuriame pianistas perteikia subjektyvų savo, improvizuotojo, santykį su folkloru. G. Kilčiauskienė yra viena iš albumo įrašuose dalyvavusių vokalisčių, tad lapkričio 6-ąją nuskambės ir jai skirtosios dainos vokiškoji premjera.

Koncertą padėjo surengti LR kultūros atašė Vokietijoje Rita Valiukonytė kartu su Lietuvos muzikos informacijos centru. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

 

Lietuvos muzikos informacijos centro ir Kultūros ministerijos informacija