Baltijos šalių kultūra pristatoma festivalyje „Les Boréales“ Normandijoje

Data

2018 11 20

Įvertinimas
2
IMG_0553.jpg

Minėdamos modernaus valstybingumo šimtmetį ir tęsdamos bendradarbiavimą, lapkričio 15–25 dienomis, trys Baltijos valstybės pirmą kartą kartu kultūrą pristato festivalyje „Les Boréales“ Prancūzijoje. Lietuva šio festivalio garbės viešnia jau buvo 2003 ir 2013 metais. Festivalio lankytojai turi galimybę susipažinti su Baltijos valstybių klasikine ir šiuolaikine muzika, scenos menais, dizainu, kinu, fotografija, literatūra, iliustracija, klausysis diskusijų trijuose dešimtyse Normandijos regiono miestų.

Festivalio pradžią lapkričio 15 d. pažymėjo iškilmingas koncertas „Baltijos muzika“ (Musica Baltica), kurio metu Kano teatre Ruano operos ir Ruano filharmonijos orkestrai atliko festivalio organizatorių parinktus XX a. Lietuvos, Latvijos ir Estijos kompozitorių – Vytauto Miškinio, Arvo Pärto, Pärto Uusbergo, Ērikso Ešenvaldso, Veijo Tormiso, Peterio Vasko – kūrinius.

Šeštadienį, lapkričio 16 d., atidžiai atrinktomis kino programomis visoje Prancūzijoje garsėjančiame kino teatre „Café des images“ pristatyta Jono Meko trumpametražių filmų programa. J. Meko filmus lydėjo legendinės kino montuotojos, dirbusios su E. Rohmeru, F. Truffaut, J.-L. Godard‘u ir kitais Naujosios bangos režisieriais, dokumentinė juosta „Užrašai apie Joną Meką“ (Notes on Jonas Mekas). Po seanso J. Raynal su publika dalijosi prisiminimais ir filmiškomis savo gyvenimo istorijomis. Kano teatre „Comédie de Caen“ jau nuo spalio 12 dienos eksponuojama specialiai šiam festivaliui ruošta paroda, skirta avangardinio kino kūrėjui iš Lietuvos. Baltijos valstybių kino programoje – ir daugiau lietuviškų filmų: klasika tapęs Arūno Žebriūno filmas „Gražuolė“, politines aktualijas liečiantis Šarūno Barto „Šerkšnas“ ir spalvingas Eglės Vertelytės „Stebuklas“.

Festivalio programoje daug dėmesio skiriama Lietuvos dizainui, kurio parodą parengė ir specialiai Kunigaikščių rūmų šiuolaikinio meno erdvei – „Artotekai“ – pritaikė Lietuvos dizaino forumas. Kano „Artotekos“ direktorė Claire Tangy parodos atidarymo kalboje džiaugėsi, jog lietuvių dizaineriai savo kūryboje gvildena tokias svarbias temas kaip ekologinė etika ir organų donorystė.

„Les Boréales“ organizatoriai pristatė Ruane gyvenančio lietuvio Arturo Sargaičio kūrybą. Naudojant įvairias medžiagas sukurti A. Sargaičio origamiai visą festivalio laikotarpį eksponuojami pagrindinėje festivalio būstinėje, įsikūrusioje XI a. statyti pradėtame Vieux-Saint-Sauveur bažnyčios pastate.

Mindaugo Kavaliausko fotografijų paroda „Kražių portretas“ neseniai atnaujintoje Aleksio de Tokvilio bibliotekoje bus eksponuojama net iki kitų metų sausio 27 dienos. Parodos atidarymą pažymėjo M. Kavaliausko filmo „Išdidžiai drovūs“, pristatančio Lietuvos fotografiją 1988–2018 m., peržiūra. Filmą ir parodą festivalio auditorijai pristatė pats autorius.

Lietuvos literatūrai atstovavo šiais metais Prancūzijoje įvertintas Jaroslavas Melnikas, kurio romano „Tolima erdvė“ vertimas į prancūzų kalbą buvo apdovanotas kaip geriausias fantastinis kūrinys 2018 m. J. Melnikas kartu su Latvijos poetu, dramaturgu Indreku Koffu ir Estijos rašytoju Tiitu Aleksejevu dalyvavo diskusijoje, kokie literatūros žanrai geriausiai tinka skirtingoms istorijoms.

Lietuvišką kultūrinių renginių programą praturtino kūrybinio-akademinio bendradarbiavimo projektas, kurio metu, lapkričio 12–17 dienomis, Lora Juodkaitė Kano konservatorijos studentams vedė šokio meistriškumo pamokas.

Lietuvos kultūros renginių programa festivalyje „Les Boréales“ tęsiasi. Lapkričio 24 d. bus surengtas Londone gyvenančios Johannos Glazos koncertas. Iš Lietuvos kilusios atlikėjos kūrybą prancūzų muzikos portalas „Les Inrocks“ apibūdina kaip „fantastišką ir prabangią“. Festivalyje dainininkė atliks dainas iš pirmojo albumo „Wind Sculptures“ („Vėjo skulptūros“).

Nuo 1992 m. vykstantis „Les Boréales“ festivalis tapo pagrindiniu Šiaurės šalių kultūrai skirtu renginiu, suteikiančiu progą pakeliauti po šiaurinius regionus – ypač garbingą vietą čia užima Skandinavijos ir Baltijos šalys bei Grenlandija su Farerų salomis. Kelis dešimtmečius Šiaurės Prancūzijoje, Normandijoje vykstantis festivalis yra svarbiausias Europoje Šiaurės ir Baltijos šalių kultūrai skirtas renginys, kurį kartu su kolegomis įkūrė Lena Christensen ir Ericas Eydoux, o iki šiol organizavimą tęsia Normandijos knygos ir skaitymo asociacija.

Kano mieste dvi savaites trunkančiame „Les Boréales“ festivalyje vyksta ne tik teatro spektakliai ar pjesių skaitymai, bet pristatoma ir kita šiuolaikinė kūryba: šokis, cirkas, performansai, koncertai, kinas ir videomenas, parodos. Taip pat organizuojama daugybė nemokamų renginių visame Normandijos regione.

„Les Boréales“ festivalis leidžia sutvirtinti jau ne vieną šimtmetį vystomus ryšius tarp Šiaurės šalių ir Normandijos. Ambicingi bendros kūrybos užmojai, Baltijos, Šiaurės šalių ir Prancūzijos partnerių bendrai rengiami išskirtiniai meno ir kultūros projektai kasmet sulaukia aktyvaus prancūzų ir tarptautinės publikos dėmesio.

Lietuvos dalyvavimą festivalyje finansuoja LR Kultūros ministerija, organizuoja Lietuvos kultūros institutas su Lietuvos kultūros atašė Prancūzijoje.